$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

BioNTech CEO’su Uğur Şahin’in maaşına zam yapıldı

Koronavirüs devrinde, aşı şirketlerinin CEO’ları dünyanın en zenginleri listesine isimlerini yazdırdı. Milyar dolarlık servete ulaşan CEO’ların …

BioNTech CEO’su Uğur Şahin’in maaşına zam yapıldı
  • 06.04.2022
  • 159 kez okundu

Koronavirüs devrinde, aşı şirketlerinin CEO’ları dünyanın en zenginleri listesine isimlerini yazdırdı.

Milyar dolarlık servete ulaşan CEO’ların maaşlarındaki artış da dikkat çekti.

Financial Times tarafından aktarılan bir habere nazaran, BioNTech CEO’su Uğur Şahin de bu isimler ortasında girdi.

Şahin’in maaşı, koronavirüs öncesine nazaran maaşı 3 kat arttı.

EN GÜÇLÜ TÜRK

2018-2019 periyodunda 8,5 milyon dolar ödeme alan Şahin’in maaşı, 2020-2021 periyodunda 30.8 milyon dolara yükseldi.

Ayrıyeten Şahin, payları sayesinde dünya üzerindeki en güçlü Türk oldu.

ÜST SEVİYE YÖNETİCİLER TOPLAMDA 100 MİLYON DOLARDAN FAZLA MAAŞ ALDI

mRNA çok üreten Pfizer, BioNTech ve Moderna’nın üst seviye yöneticileri, bu şirketler tarafından koronavirüse karşı geliştirilen mRNA aşılarının büyük ticari başarısı nedeniyle pandemide toplamda 100 milyon dolardan fazla maaş almış oldu.

Uğur Şahin’in ve başka üst seviye yöneticilerin, maaştan elde ettiği gelirin yanında, temettü ödemeleri ve pay satışlarından elde ettiği gelirler de bulunuyor.

FİRMANIN 2021 KARI 10.3 MİLYAR EURO

Hasret Türeci ve Uğur Şahin’in kurucusu olduğu Alman BioNTech firmasının 2021’de hazırladığı net kar, 10.3 milyar euro oldu. Bu sayı 2020’de yalnızca 15,2 milyon euro olarak açıklanmıştı.

EN ÇOK ARTIRIM ALAN PFİZER CEOSU

Öte yandan Moderna CEO’su Stéphane Bancel 5.4 milyar dolarlık, BioNTech CEO’su Şahin ise 8,1 milyar dolar bedelindeki paylarla birlikte dünyanın en zenginleri listesinde üst sıralara tırmandılar.

Pandemide maaşına en çok artırım alan yönetici ise aşıyı BioNTech’le birlikte piyasaya süren Pfizer CEO’su Albert Bourla oldu. 2018-2019 devrinde 27,7 milyon dolar kazanan Bourla’nın maaşı 2020-2021’de 45,3 milyon dolara çıktı. Bourla 2019’da CEO’luk vazifesine terfi etmişti.

BANKA DEVLERİYLE ORTALARINDAKİ MAKAS DARALIYOR

Londra merkezli bir fikir kuruluşu High Hisse Centre’ın yöneticisi Luke Hildyard, JPMorgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Bank of America üzere Wall Street devlerinin genel müdürlerinin hala ilaç şirketlerinin yöneticilerinden daha fazla kazandığını, lakin bu farkın daraldığını söyledi.

“TEKELCİ BİR İŞ MODELİNE DAYANAN BİR KRALİYET SERVETİ İNŞA ETTİLER”

Kimi uzmanlar ise ilaç şirketlerini pandemiden haksız yarar sağlamakla suçluyor.

Aşıların bulunmasından bu yana fakir ülkelerde aşılara düşük maliyetli erişim sağlanması için rastgele önemli bir adım atılmaması, kimi uzmanların tenkitlerine neden oldu.

Büyük paralar kazanan ilaç şirketleri ve üst seviye yöneticiler haksız yarar sağlamakla suçlandı. Niyet kuruluşu Public Citizen’de ilaçlara erişim konusunda kampanya yürüten Steve Knievel, “Bancel, Bourla, Şahin ve öteki aşı hükümdarları, aşı ayrımcılığını yönlendiren ve tekelci bir iş modeline dayanan bir kraliyet serveti inşa ettiler.” dedi.

DÜNYANIN EN VARLIKLI 232’İNCİ BİREYİ

Uğur Şahin Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne nazaran, Uğur Şahin, 8.14 milyar dolarlık servetle dünyanın en varlıklı 232’nci bireyi pozisyonunda.

Şahin’in serveti, BioNTech paylarındaki yükselişe paralel olarak Ağustos 2021’de 19 milyar doları aşmıştı. Fakat daha sonra pay pahasındaki düşüşe paralel olarak Şahin’in serveti de geriledi.

2022’DE ÖNGÖRÜLEN YARAR 17 MİLYAR EURO

Koronavirüs olaylarındaki düşüşe paralel olarak aşı satışlarının azalması beklenirken, şirketin gelir kaynaklarını çeşitlendirmesi bekleniyor.

BioNTech’in 2022’de 2,4 milyar adet Covid-19 aşı siparişi aldığı ve buradan 13 ile 17 milyar euro ortasında gelir beklediği aktarıldı.

Etiketler: / / / /

Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
İsrail-Hamas ateşkesinin uzayacağı sinyali
İsrail ile Hamas arasında sağlanan dört günlük geçici ateşkesin süresinin uzayacağı yönündeki beklentiler artarken, İsrail Başbakanı Netanyahu, ateşkes sonrasında Hamas'a...
Antisemitizm tartışmaları: Elon Musk İsrail’de
X'in sahibi Elon Musk, hakkındaki antisemitizm tartışmalarının gölgesinde İsrail'de Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir araya gelecek.
Ülke genelindeki fırtınada 2 kişi öldü
AFAD, yurt genelinde etkili olan fırtına nedeniyle Sinop ve Konya’da 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 4'ü asker 10 kişinin de yaralandığını...
Yurt genelindeki fırtınada 2 kişi öldü
AFAD, yurt genelinde etkili olan fırtına nedeniyle Sinop ve Konya’da 2 kişinin hayatını kaybettiğini, 4'ü asker 10 kişinin de yaralandığını...
İsrail Hamas’ın 1,2 milyon eurosuna el koydu
İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde ele geçirdiği ve Hamas'a ait olduğunu belirttiği 1 milyon 200 bin euroya el koyduğunu açıkladı. Bu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ