$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Borsada yeni rekorlar görülür mü? Bu sektör hisselerine dikkat

Global piyasaların en değerli gündem unsuru Rusya-Ukrayna savaşı olurken; Buça imgeleri sonrası ABD ve Avrupa Rusya’ya yeni yaptırım uygulamaya …

Borsada yeni rekorlar görülür mü? Bu sektör hisselerine dikkat
  • 06.04.2022
  • 159 kez okundu

Global piyasaların en değerli gündem unsuru Rusya-Ukrayna savaşı olurken; Buça imgeleri sonrası ABD ve Avrupa Rusya’ya yeni yaptırım uygulamaya hazırlanıyor. Bu gelişmeler sonrası dünya borsalarında dalgalanma yaşanırken; Borsa İstanbul global endekslerden olumlu ayrışmayı sürdürüyor. Ukrayna savaşının dışında, global enflasyonist baskı ve ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere majör merkez bankalarının para siyasetlerine yönelik kararlar piyasalar üzerinde tesirli olmayı sürdürüyor.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, dün günü 2 bin 311 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. BIST 100 endeksinin gün içi tarihi rekoru ise, 17 Aralık 2021 tarihinde 2 bin 406 puana yükselerek kırılmıştı. 2021 yılını rekorlara geçiren Borsa İstanbul için uzmanlar, 2022 yılında da yeni rekorların gelmeyi sürdüreceği görüşünde birleşiyor.

Borsa İstanbul, 2022 yılının birinci çeyreğini yaklaşık yüzde 20 yükselişle tamamladı. Yılın birinci çeyreğinin öne çıkan dalları ise; Ulaştırma, Madencilik, Güç ve Kimya oldu. Borsa İstanbul yatırımcılar için cazibesini korurken; yılın geri kalanında hangi kesim ve şirketlerin öne çıkabileceğini piyasanın uzman ismi Tuncay Turşucu ile konuştuk.

Tuncay Turşucu Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Turşucu, yanlışsız dal ve pay seçimiyle ilgili olarak yatırımcılara “Hisse senedi piyasaları seçici olmanız gereken bir piyasadır ve araştırma tahlillere kıymet verilmesi gerekmektedir. Kesimde pek çok araştırma raporu yıla girerken ya da ocak ayında yükselen kesimlere yönelik müspet raporlar yayınlamaktaydı. Okuyan, araştıran yatırımcılar her vakit olduğu üzere önemli getiriler elde etti” halinde tavsiyelerde bulundu.

BORSA İSTANBUL’DA SON DURUM

Borsa İstanbul 100 endeksi, haftanın ikinci süreç gününe yüzde 0,44 yükselişle 2 bin 321 puandan başladı. BIST 100 endeksi gün içerisinde en düşük 2 bin 303 puanı, en yüksek ise 2 bin 343 puanı görürken; saat 17:30 prestijiyle yüzde 0,35 yükselişle 2 bin 318 puandan süreç görüyor.

Bankacılık endeksi yüzde 0,41 oranında düşüşle 1807 puanda bulunurken; holding endeksi ise yüzde 0,34 paha karında hareket ediyor. Kesim endeksleri ortasında en fazla ulaştırma endeksi kazandırırken; şu dakikalarda yüzde 1,92 yükselişte…

Piyasalar Rusya-Ukrayna savaşına ait haber akışlarını ve ABD ve Avrupa’dan gelebilecek muhtemel yeni yaptırım kararlarını yakından takip etmeyi sürdürüyor.

BORSADA BÖLÜMLER ÖNE ÇIKIYOR
Tuncay Turşucu – Tuncay Turşucu Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu

2022 yılına girerken enflasyon gündemi ağır bir biçimde konuşuluyordu. Borsa açısından ben dahil pek çok uzman pay senedi piyasalarının enflasyona karşı kıymetli bir korunma aracı olacağını belirtmiştik. Yılın birinci çeyreği bittiğinde ortaya çıkan sayılar bu görüşü doğrular nitelikte oluştu. Borsa İstanbul 100 endeksi (BIST 100 endeksi) yılın birinci çeyreğinde yüzde 20.4 yükseliş kaydetti. Birebir devirde TÜFE yüzde 22.8 oldu.

BORSA ENFLASYONA KARŞI KORUNMA ARACI

Yeniden tıpkı sayılara son bir yıl için bakarsak farklı bir sonuçla karşılaşmıyoruz. BIST100 endeksi Mart 2021-2022 periyodunda yüzde 60.4 artış kaydederken, tıpkı periyotta enflasyon yüzde 61.14 oldu. Kelam konusu sayılar pay senedi piyasalarının enflasyona karşı kıymetli bir korunma aracı misyonunu yerine getirdiğini gösteriyor. Önümüzdeki devir içinde tıpkı performansın devam etmesini bekliyorum. Buna paralel 2022 yılında BIST100 endeksinin daha üst düzeyleri görebileceğini ve yeni rekor düzeylere ulaşacağı istikametindeki beklentimi koruyorum.

BU BÖLÜMLER ÖNEMLİ GERÇEK GETİRİ SUNDU

Endeks bazında performans enflasyona karşı güçlü dururken elbette pay ve dal bazında çok daha farklı sonuçlar alıyoruz ve pay seçimini yanlışsız yapan yatırımcıların kelam konusu periyotta önemli gerçek getiriler elde ettiğini görmekteyiz. Yılın birinci çeyreğinde Ulaştırma endeksi yüzde 51.7 yükselirken, Madencilik endeksi yüzde 43.1 yükseldi. Bunu Banka dışı likit 10 pay endeksi, Gayrimenkul Yatırım İştirakleri, Güç ve Kimya bölümleri izledi. Bu dallar yılın birinci çeyreğinde endeksi domine ederken, yatırımcılarına önemli gerçek getiriler sundu. Buna rağmen Sigorta dalı, Spor payları, Turizm ve Yatırım İştiraki payları ise yılın birinci çeyreğini düşüşle tamamladı ve yatırımcısına negatif gerçek getiri sundu. Pay senedi piyasaları seçici olmanız gereken bir piyasadır ve araştırma tahlillere değer verilmesi gerekmektedir. Dalda pek çok araştırma raporu yıla girerken ya da ocak ayında yükselen bölümlere yönelik olumlu raporlar yayınlamaktaydı. Okuyan, araştıran yatırımcılar her vakit olduğu üzere önemli getiriler elde etti.

2022 yılının geri kalanında BIST100 endeksindeki olumlu görünümün devam etmesini ve hareketin daha çok büyük şirketlerde ağırlaşmayı sürdüreceğini bekliyorum. Petrol ve petrokimya bölümü, Güç bölümü, Demir Çelik şirketleri ve Besin Perakendecisi şirketlerde güçlü 3 aylık bilançolar bekliyorum. Bunlara ek olarak Ulaştırma-Havacılık ve GYO paylarındaki olumlu seyirlerde devam edebilir. Ayrıyeten şirket özelinde ihracatı yüksek, maliyetlerini âlâ yönetebilen ve maliyet artışlarını satış fiyatlarına yansıtabilen şirketlerde tekrar başarılı sonuçlar alacağız. Kelam konusu kesim payları zati BIST100 endeksi üzerinde yükü olan paylar olması nedeni ile bu paylardaki performans endeksi üst itmeye devam edecektir. 

BU GÖRÜNTÜ İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR 

Etiketler: / / / /

İsrail’den Han Yunus’taki sivillere kenti boşaltma uyarısı
Gazze Şeridi'nin güneyinde de saldırılarını yoğunlaştıran İsrail, sivillere Han Yunus ve çevresindeki bölgelerinde boşaltılması uyarısında bulundu.
Beş soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Türkiye
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ortadoğu'da yaşanan son çatışmalarla ilgili devreye girebilir mi? Türkiye, İsrail'den mahkeme nezdinde davacı olabilir mi?
AP Türkiye Raportörü Cumartesi Annelerinin eylemine katıldı
AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Cumartesi Annelerinin Galatasaray'daki eylemine gözlemci olarak katıldı.
Mansur Yavaş yeniden aday olmak için başvurdu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimlerde yeniden başkan adayı olabilmek için CHP Ankara İl Başkanlığına başvurdu. Yavaş, İYİ...
Gazze’de yeni ateşkes anlaşması için koşullar zorlaşıyor
Hamas, ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze'yi vurmaya devam eden İsrail'in saldırılarında 240 kişinin öldüğünü duyurdu. Katar, İsrail saldırılarının yeni bir...
Erdoğan’dan “Fatih Terim Fonu” hakkında ilk açıklama
"Fatih Terim Fonu" adı altında yapıldığı öne sürülen dolandırıcılık iddialarıyla ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye hukuk devletidir ve...
Gazze’de çatışmalar yeniden başladı: Ölü sayısı artıyor
Gazze'de İsrail ile Hamas arasında yedi gündür süren geçici ateşkes sona erdi. İsrail bombardımanında 32 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirilirken İsrail,...
Yeşil ekonomi: Kömürden çıkış enflasyonu nasıl düşürür?
Bilimsel çalışmalara göre yeşil ekonomi modeliyle Türkiye'de milli gelir ve istihdam artabilir, enerji faturası azalarak enflasyon düşebilir. Kömürden çıkış, enflasyonda...
Trump’a Kongre’ye baskın davasında dokunulmazlık yok
Trump hakkında Capitol baskınını azmettirdiği gerekçesiyle dava açılabilecek. Temyiz mahkemesi, Trump'ın açıklamalarının dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine hükmetti.
BM: Gazze’de çatışmaların başlaması bir felaket
BM insan hakları yetkilisi Türk, Gazze'de çatışmaların yeniden başlamasını "Felaket" olarak tanımladı. Öte yandan İsrail'in Hamas'ın saldırılarından önceden haberi olduğu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ