$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Gazprom Germania’ya kayyum atandı

Federal İktisat ve İklim Müdafaa Bakanı Robert Habeck, bugün (pazartesi) birdenbire bir basın toplantısı düzenleyerek, merkezi Berlin’de olan ve …

Gazprom Germania’ya kayyum atandı
  • 06.04.2022
  • 134 kez okundu

Federal İktisat ve İklim Müdafaa Bakanı Robert Habeck, bugün (pazartesi) birdenbire bir basın toplantısı düzenleyerek, merkezi Berlin’de olan ve yüzde 100 Gazprom şirketine ilişkin Gazprom Germania’ya bakanlık bünyesindeki Federal Elektrik, Gaz, Telekomünikasyon, Posta ve Demir Yolları Ajansı’nın kayyum olarak atandığını açıkladı. Hükümetin tam takviyesiyle alınan bu kararın ayrıntılarının kısa bir müddet içinde ilan edileceğini de söyledi. Gazprom Germania’nın Almanya’daki kimi güç şirketlerine ortak olduğu da açıklandı.

Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder periyodunda kontratı imzalanan ve Federal Dışişleri Bakanlığı periyodunda kendisinin de takviye verdiği Kuzey Akım 1 ve 2 doğalgaz boru sınırı projelerinin hayata geçirilmesinin de bir kusur olduğunu itiraf etti.

STEINMEIER: KUSUR YAPTIK

Steinmeier, “Kuzey Akım 2’de benim de ısrar etmem açık bir biçimde küsurdu. Biz Rusya’nın inanmadığı lakin partnerlerimizin bizi uyardığı köprülerde ısrar ettik” dedi. Cumhurbaşkanı Steinmeier, “biz, Rusya’nın da içinde yer aldığı bir Avrupa Meskeni inşa edilmesini beceremedik. Rusya’yı da güvenlik mimarisine bağlayacak bir temel atılmasını beceremedik” açıklamasında bulundu. Steinmeier, isim vermeden duruma Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel’in de dahil olduğuna da işaret etti.

PUTIN’DEN GAZPROM AÇIKLAMASI

Rusya merkezli doğalgaz devi Gazprom’un Almanya’daki yan kuruluşu Gazprom Germania’ya kayyum atanmasının akabinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’den çok kıymetli bir açıklama geldi. Rusya Lideri Putin, Almanya’daki kayyum haberlerinin akabinde, “Batı ülkelerden kimi Rus mallarının kamulaştırılmasına yönelik açıklamalar duyuyoruz. Demek bu kadar ileri gidecekler. Öyleyse bunun iki ucu keskin bir kılıç olduğunu kimse unutmasın” tabirlerini kullandı. Açıklamadında dünyada besin fiyatlarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Vladimir Putin, Rusya’ya karşı düşmanca bir tavır içerisinde olan ülkelere gerçekleştiriken ihracatı dikkatli bir biçimde takip edeceklerini söyledi.

Etiketler: / /

ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ