$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Rus rublesi, dolar karşısında kayıplarını telafi etti

Rusya’nın bilhassa Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kendisine yönelik uyguladığı ekonomik yaptırımlar karşısına ticareti aksadı. Rusya …

Rus rublesi, dolar karşısında kayıplarını telafi etti
  • 07.04.2022
  • 135 kez okundu

Rusya’nın bilhassa Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kendisine yönelik uyguladığı ekonomik yaptırımlar karşısına ticareti aksadı. Rusya, yaptırımlar nedeni ile rezervlerini kullanamaz hale geldi.

Rusya, kendisine uygulanan yaptırımlara karşılık verdi

Ukrayna’ya açtığı savaşa karşı atak olarak yaşadığı ekonomik yaptırım çemberinden kurtulmak isteyen Rusya da karşı atağa geçerek elindeki doğalgaz üretim ve tedariki, petrol, besin ve ihracat üzere kozları bir bir kullandı.

Evvel kendisi ile dost olmayan ülkelerin listesini yayınlayan Rusya, akabinde bu ülkelerle yapacağı ticareti ruble ile sonlandırdı.

Gaz ihracatında rubleyle ödeme devri başladı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 23 Mart’ta doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçme planını duyurmuştu. Putin’in 31 Mart’ta imzaladığı kararnameyle yürürlüğe giren yeni sisteme nazaran, Rus gazı alan ülkelerin, Gazprombank’tan hesap açmaları, ödemeleri bu bankaya yapmalarının akabinde, kelam konusu fonlar Moskova Borsasında rubleye çevrilecek.

1 Amerikan doları 150 rubleden süreç görürken, 83,40 rubleye döndü

ABD Lideri Jeo Biden idaresinin Rus petrol ve doğal gazına yönelik yasak duyurusunun akabinde, 7 Mart’ta 1 Amerikan doları 150 rubleden süreç görmüştü. 30 Mart çarşamba günü, 1 ABD Doları, 85 rubleden süreç gördü. Bugün ise 1 ABD dolları dolar 83,40 rubleye kadar geriledi.

Bu da dolar/ruble paritesinin 24 Şubat’ta başlayan işgalden evvelki düzeylerine geri dönmesi manasına geliyor.

Rus rublesi kayıplarını toparladı

Birbiri üzerine yaptığı ataklar nereni ile Rus rublesi, ABD doları karşısında Rusya’nın Ukrayna işgali öncesindeki pahasına geri döndü.

Yüksek güç fiyatlarının rus rublesini destekledi

Analistler, Rus gazına yönelik rubleyle ödeme adımının yanı sıra, yüksek güç fiyatlarının Rus rublesini desteklediğini bildirdi.

Petrolün varil fiyatı 107 dolar

Rusya’nın ana ihracat eseri petrolün varil fiyatı milletlerarası piyasalarda 107 dolardan süreç görüyor.

Etiketler: / / / /

“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
İsrail-Hamas ateşkesinin uzayacağı sinyali
İsrail ile Hamas arasında sağlanan dört günlük geçici ateşkesin süresinin uzayacağı yönündeki beklentiler artarken, İsrail Başbakanı Netanyahu, ateşkes sonrasında Hamas'a...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ