$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

3 Adımda çocukları ekran bağımlılığından kurtarın

Elbet COVİD-19 pandemisi üzere nedenlerle çocuklarımız daha az toplumsallaştı ve son vakitlerde ekran karşısında daha fazla vakit geçirir oldular …

3 Adımda çocukları ekran bağımlılığından kurtarın
  • 08.04.2022
  • 84 kez okundu

Elbet COVİD-19 pandemisi üzere nedenlerle çocuklarımız daha az toplumsallaştı ve son vakitlerde ekran karşısında daha fazla vakit geçirir oldular.

Araştırmalar, ekranların nasıl ve hangi yaşta kullanıldığına bağlı olarak çocuklar üzerinde hem olumlu hem de olumsuz tesirleri olabileceğini gösteriyor. Bu araçlar öğrenme ve keşfetme için yarar sağlayabilirken, çok fazla ekran vakti, zayıf toplumsal hünerlere ve ebeveynlere ve akranlara zayıf toplumsal bağlara yol açabilir.

Kanada Pediatri Derneği , ailelerin çocukların kullanımını sınırlamalarına yardımcı olmak emeliyle ekran müddetiyle ilgili yayınladığı yönergelerde

0-2 yaş ortası hiç

2-5 yaş ortası 1 saat

5-17 yaş ortası 2 saat formunda ekran müddetlerinin kısıtlı tutulmasını önermiştir.

Ailenizin meskende sağlıklı ekran alışkanlıkları oluşturmasına yardımcı olmak için içeriğimizdeki 3 maddeyi uygulayabilirsiniz.

3 ADIMDA ÇOCUKLARDA EKRAN BAĞIMLILIĞINI ÖNLEMEK MÜMKÜN

1-Ekran mühletini en aza indirin

2 yaşına kadar bebeklerin bilişsel, dilsel ve sosyal-duygusal gelişimini teşvik etmek için yüz yüze etkileşim çok değerlidir bu nedenle 2 yaşından küçük çocuklar için ekran asla önerilmiyor.2 ila 5 yaş ortası çocuklar için ekran müddetini günde 1 saatten az olacak formda sınırlayın.

5 yaşından küçük çocuklar, lisan ve yaratıcı düşünme üzere temel ömür maharetlerini geliştirmek için faal oyuna ve aile vaktine gereksinim duyarlar.Tüm bunlara ek olarak çocuğunuzu yatmadan en az 1 saat evvel ekranlardan uzaklaştırın.

2-Ekran mühleti içinde risk oluşturabilecek içerikleri yönetin

Eğitsel, yaşa uygun ve etkileşimli programlamaya öncelik verin. Çocuğunuz tablet yahut televizyon karşısındayken ona eşlik edin.Mevcut ekran alışkanlıklarının öz değerlendirmesini yapın.

Ekranların ne vakit, nasıl ve nerede kullanılabileceğine ve kullanılamayacağına ait bir aile planı geliştirin.Kullanılmadığı vakit ekranları kapatın ve art planda TV’nin çalışmasına müsaade vermeyin.

3- Yararlı alışkanlıklarınızla çocuklarınıza rol model olun

Okuma, dışarıda oynama ve yaratıcı, uygulamalı aktiviteler üzere sağlıklı alternatifleri seçin. Aile vakitlerinde konuttaki aygıtları kapatın. Yetişkinlerin ekran kullanımının çocukları nasıl etkileyebileceğinin farkında olun.

Dijital bir dünyada optimal çocuk sıhhati ve gelişimini desteklemek için, aygıtları gözden uzak bir yere koymak ve çocukları öbür manalı yollarla meşgul etmek için bir ekran vakit planına sahip olmak faydalıdır.

İşte çocuklarınızın ve ailenizin ekran başında geçirilen vakti telafi etmek için yapabileceği kimi aktiviteler.

Kitap okuyun

Küçük çocuklarla tertipli olarak kitap okumak beyin gelişimini takviyeler ve ebeveyn-çocuk münasebetlerini güçlendirir. Çocuğunuzun okulda başarılı olması için gereken erken okuryazarlık marifetlerini öğrenmesine yardımcı olun.

Oyun oynayın

Oyun, temel bir insan gereksinimidir ve hem çocuklar hem de yetişkinler için dinlenme kadar sıhhatimiz ve iyiliğimiz için gereklidir. Bir masa oyunu, kartlar, bir etiket oyunu oynayın, bir kukla gösterisi yapın yahut bir battaniye kalesi inşa edin. Bir aile olarak birlikte oynamanın eğlenceli yollarını bulmak kelam konusu olduğunda seçenekler sınırsızdır.

Birlikte mutfakta tarifler deneyin

Çok küçük çocuklar bile mutfaktaki temel misyonlarda yardımcı olabilir  aslında, 9 yaş civarındaki çocuklar kendi başlarına kolay bir yemek hazırlayabildiklerinden kurabiye, meyve salatası üzere eğlenceli tanımlarla işe başlayın.

Bir bilim deneyi yapın

Mesela sirke ve kabartma tozundan bir volkan oluşturup çocuğunuzun heyecanına ortak olabilirsiniz. Hem cümbüş hem merak uyandıran bir aktivite olarak deneyleri tercih edebilirsiniz.

Etiketler: / / / /

10 soruda “Fatih Terim Fonu”
Bankacı Seçil Erzan'ın "Fatih Terim Fonu" adı altında 18 kişiyi dolandırdığı iddiasında gözler Fatih Terim'e çevrildi. Ana davada "müşteki" yapılmayan...
ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ