$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dinozorları yok eden asteroidle bağlantılı ilk fosil bulundu

Deri ile birlikte bulunan uzva sahip dinozorunDünya’ya çarpan dev bir asteroit nedeniyle yeraltına gömüldüğü açıklandı.Yani 66 milyon yıl evvel …

Dinozorları yok eden asteroidle bağlantılı ilk fosil bulundu
  • 08.04.2022
  • 129 kez okundu

Deri ile birlikte bulunan uzva sahip dinozorunDünya’ya çarpan dev bir asteroit nedeniyle yeraltına gömüldüğü açıklandı.Yani 66 milyon yıl evvel dinozorların saltanatının sona erdiği ve memelilerin yükselişinin başladığı güne ilişkin vilayet gerçek ispat bulunmuş oldu.

Bilim insanları, 66 milyon yıl evvel dinozorları yok eden asteroit olayıyla ilişkili birinci fosilin bulunduğunu açıkladı. Derisi ile birlikte bulunan dinozor bacağı şaşırtan bir formda korunmuş olarak tanımlandı.

Neler yaşandığına dair fikir veriyor

Kelam konusu uzuv, ABD’de Kuzey Dakota’daki Tanis fosil alanında bulunan bir küme kalıntı ortasında yer alıyor ve dinozorların 66 milyon yıl evvel saltanatı sona erdiğinde neler yaşandığına dair daha fazla fikir veriyor.

Bedelli olarak kabul ediliyor

BBC, dinozorlar yeryüzünden silinmeden evvelki son birkaç bin yılı bile kaydeden kayalarda çok az dinozor kalıntısı bulunduğunu bildirdi. Bu nedenle Tanis’in bu bulguları, araştırmacılar tarafından çok bedelli olarak kabul ediliyor.

Belgesellerde gösterilecek

Bununla birlikte BBC, son üç yıl boyunca  belgesel imalcisi ve evrimsel biyolog David Attenborough ile bir proje için Tanis sitesinde çekim yaptı. Belgeselde yer alan örneklerin birden fazla birinci defa gösterilecek.

Asteroit çarptığı andan itibaren uygun korunmuş canlıların başka örnekleri ortasında ise bir balık,kaplumbağa, boynuzlu bir triceratops ile  hala yumurtasının içinde bulunan bir pterosaur embriyosu yer alıyor.

Uygun korunmasındaki ayrıntı

Başka taraftan, bilim insanları 12 km genişliğindeki asteroidin ana çarpma bölgesinin Meksika Körfezi’nde bulunduğuna inanıyor. Kuzey Dakota’daki Tanis bölgesi ise Meksika Körfezi’nden yaklaşık 3 bin kilometre uzaklıkta bulunuyor. Lakin, kalıntıların neden bu kadar güzel korunmuş olduğu bir sır.

Bitki kalıntıları

Araştırmacılar, Tanis’teki hayvan ve bitki kalıntılarının, ağır yer sarsıntılarının yol açtığı ırmak suyu dalgalarından bir tortu yığınına yuvarlanmış olabileceğini, akabinde okyanus organizmalarının karadaki hayvanlarla katışmış olabileceğini söyledi.

 

 

 

Etiketler: / /

10 soruda “Fatih Terim Fonu”
Bankacı Seçil Erzan'ın "Fatih Terim Fonu" adı altında 18 kişiyi dolandırdığı iddiasında gözler Fatih Terim'e çevrildi. Ana davada "müşteki" yapılmayan...
ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ