$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Rusya hedef büyüttü

RUSYA Başkanı Vladimir Putin’in iktidar koltuğunu 2008-2012 yılları ortasında 4 yıl müddetle emanet ettiği eski Lider Dmitriy Medvedev, Rusya’nın …

Rusya hedef büyüttü
  • 08.04.2022
  • 137 kez okundu

RUSYA Başkanı Vladimir Putin’in iktidar koltuğunu 2008-2012 yılları ortasında 4 yıl müddetle emanet ettiği eski Lider Dmitriy Medvedev, Rusya’nın Ukrayna savaşıyla asıl amacının Japon denizi kıyılarındaki Vladivostok kentinden Portekiz başşehri Lizbon’a kadar Avrasya Birliği inşa etmek olduğunu ilan etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşın Moskova açısından büyük stratejik satrancın yalnızca bir kesimi olduğunu toplumsal medya üzerinden paylaşan Medvedev, “Ukrayna askeri harekâtı büyük stratejik maksadın bir kesimi. Rusya, Vladivostok’tan Lizbon’a kadar uzanan Avrasya bölgesine gelecek vaat eden istikrar alanı oluşturmayı hedefliyor. Şimdiki kanlı Ukrayna rejimi bu maksadın önünde önemli pürüz olduğu için orada harekât yürütülüyor. Ukrayna halkına hedeflediğimiz Avrasya Birliği planının sağlayacağı nimetleri anlatmaya çalışıyoruz” sözünü kullandı.

ŞAHİNLERE KARŞI

Batı’da Rusya idaresindeki liberal görüşlü siyasetçi sayılan Medvedev, 2020 yılına kadar Rusya Başbakanı misyonunu yürütmüştü. Birebir yıl Putin’in ani kararıyla başbakanlık vazifesinden alınmıştı. Kızağa çekilerek iki yıl boyunca Rusya Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı vazifesini yürüten Medvedev, Rusya toplum hayatından neredeyse kaybolmuştu. 24 Şubatta Putin’in Ukrayna’ya savaş açmasıyla tekrar sahneye çıkarak, Putin’in etrafındaki Çeçen önder Ramzan Kadirov üzere çok savaş yanlısı şahin kanadı dengeleme işaretleri vermeye başlamıştı.

RUS SEÇKİNİ BÖLÜNÜYOR

Rusya iktidar etraflarında dolaşan söylentilere nazaran, bilhassa Batılı ülkelerin yaptırım dozunu artırmasıyla Moskova’daki iktidar seçkini ikiye bölünmeye başladı. Batıda yat ve katlarını kaybeden oligarklarla üst seviye devlet memurları, birleşecekleri yeni siyasi merkez kurmak istiyor. Merkezin odağında Medvedev’in bulunduğu söyleniyor. Medvedev ilan ettiği Avrasya Birliği büyük stratejik planıyla aslında kendisinin de Anglo-Sakson aykırısı olduğunu, Çin ile birlikte yürümek istediğini göstermek istiyor.

KREMLİN: ZELENSKİ KOŞULLARIMIZI KABUL ETSİN

Dimtriy Medvedev, Pasifik’ten Atlantik’e kadar Avrasya Birliği’nden kelam ederken Kremlin Sarayı’ndan da yeni açıklama geldi. Rusya ile Ukrayna ortasında yürütülen müzakereler hakkında açıklama yapan Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Ukrayna, özel askeri harekâtın Rusya tarafından sonlandırılmasını istiyorsa (Ukrayna lideri) Zelenski bir an evvel görüşmelerde önerdiğimiz barış planı unsurlarını kabul etmeli. Aramızdaki mutabakat tek paket halinde hazır olduğunda Putin ile Zelenski bir ortaya gelerek onu imzalayabilir” dedi.

 

3. MAYIN KEFKEN’DE

UKRAYNA’nın Odessa limanı açıklarına döşediği ve çıpalarından kurtulan “serseri mayınlar”dan biri daha Türkiye kıyılarına ulaştı. Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kefken açıklarındaki ‘serseri mayını’, Batı Karadeniz’de tertipli devriye uçuşu yapan deniz karakol uçağı havadan tespit etti. Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan yapılan bilgilendirmeye nazaran, deniz karakol uçağının mayını tespit etmesinden sonra bölge Deniz Kuvvetleri ögeleri tarafından emniyete alındı. Bölgeye sevk edilen SAS timleri mayını imha etti.

BOĞAZ’DA DA BULUNMUŞTU

Ukrayna’nın Rus savaş gemilerine karşı Odessa açıklarına döşediği İkinci Dünya Savaşı devrinden kalma mayınlar Karadeniz’deki fırtına nedeniyle çıpalarından kurtularak, Türkiye’nin Batı Karadeniz kıyılarına hakikat sürüklenmeye başlamıştı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı, 18 Mart’ta NAVTEX yayınlayarak Karadeniz’deki tüm gemileri ‘serseri mayınlara’ karşı uyarmıştı. Romanya’nın Köstence limanı açıklarında da bir ‘serseri mayın’ bulunmuştu. ‘Serseri mayınlara’ karşı Türkiye, Bulgaristan ve Romanya Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları uyum içinde çalışmalarını yürütüyor. Daha evvel İstanbul Boğazı girişi ve İğneada açıklarında iki mayın daha tespit edilmiş, SAS timleri tarafından imha edilmişti. (Uğur ERGAN / ANKARA)

Etiketler: / / / /

ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ