$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Zelensky: Dünya’ya tam cesur olmayı öğreteceğiz

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, Rusya’nın Ukrayna’ya hücumlarının 43’üncü gününün gecesinde Ukrayna ve dünya kamuoyuna yeni bir ileti …

Zelensky: Dünya’ya tam cesur olmayı öğreteceğiz
  • 08.04.2022
  • 108 kez okundu

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, Rusya’nın Ukrayna’ya hücumlarının 43’üncü gününün gecesinde Ukrayna ve dünya kamuoyuna yeni bir ileti yayınladı.

“Dünya’ya tam cesaretli olmayı öğreteceğiz”

Ukrayna’nın savaş periyodunda çok cesurca davrandığını ve bu hamasetini dünyaya yayacağını söyleyen Zelensky, “Dünyadaki herkes biz Ukraynalıların sahip olduğu yüreğin en az yüzde onuna sahip olsaydı, milletlerarası hukuk için hiçbir tehlike olmazdı. Halkların özgürlüğü için hiçbir tehlike olmayacaktı. Yüreğimizi yayacağız. Özel bir global kampanya başlatalım. Dünyaya biraz bile değil tam yavuz olmayı öğreteceğiz. Birtakım kazanımlar zati mevcut. Her şeyden evvel, Rusya Federasyonu’na karşı mevcut yaptırımlarda kendini gösteriyorlar. Lakin şimdi savaşı durdurmak için kâfi değil. Her şeyden evvel, Ukrayna’nın savaş alanında kazanmamızı sağlayacak silahlara gereksinimi var. Bu da Rusya’ya karşı olabilecek en güçlü yaptırım olacaktır” dedi.

“Rusya, her platformda kaybetmeye devam ediyor”

Rusya’nın kimi platformlarda güç kaybetmeye devam ettiğini savunan Zelensky, “Bugün uygun diplomatik haberlerimiz var. Rusya, kendisi için hayli rahat olduğunu düşündüğü platformlarda bile yavaş yavaş kaybediyor. Bilhassa BM Genel Şurası, Rusya’nın İnsan Hakları Kurulu üyeliğini askıya alma kararını onayladı. Rusya’nın uzun vakittir insan hakları kavramıyla hiçbir ilgisi yok. Tahminen bir gün bu değişir. Fakat şimdiye kadar, Rus devleti ve Rus ordusu, gezegendeki özgürlük, insan güvenliği ve insan hakları kavramı için en büyük tehdittir. Buça’dan sonra bu zati aşikardır” sözlerini konuştu.

Buça ve Mariupol’de yaşanan sivil ölümlerle ilgili Rusya’yı suçlayan ve Ukrayna’nın diğer bir kenti olan Borodyanka’da da bu görünümlere rastlanıldığından bahseden Zelensky, “Orada durum çok daha kötü” yorumunu yaptı.

“Tüm sorumlular, tespit edilerek cezalandırılacak”

Buça’da yaşananlarla ilgili Rusya’yı eleştirmeye devam eden Zelensky, “Rus propagandacılarının, tabiri caizse, Buça’da gördüklerinden tüm olağan insanların şokuna “Ayna tepkisi” hazırlığına dair yeni bilgiler geliyor. Mariupol’deki kurbanları güya Rus ordusu tarafından değil de kentin Ukraynalı savunucuları tarafından öldürülmüş üzere gösterecekler. Bunu yapmak için işgalciler sokaklarda ceset toplar, dışarı çıkarır. Geliştirilen propaganda senaryolarına nazaran öteki yerlerde de kullanılabilir. İnsanlıktan geriye hiçbir şeyi kalmayan istilacılarla uğraşıyoruz. Kendi cinayetlerini haklı çıkarmak için öldürülen insanları propaganda materyali olarak yalnızca sahne olarak alırlar. Ve bu, propagandacıların her birinin sorumlu tutulacağı farklı bir savaş hatasıdır. Dünya çapında giderek daha fazla ülke, Ukrayna’daki Rus işgalcilerin tüm savaş cürümlerinin tam ve şeffaf bir formda soruşturulması muhtaçlığını destekliyor. Her cinayet çözülecek. Cellatların her biri bulunacak. Tecavüz yahut yağma yapanların hepsinin kimliği belirlenecek. Sorumluluk kaçınılmazdır” diye konuştu.

“Türk Büyükelçiliği Kiev’e döndü”

Kelamlarının devamında bugün Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kısmı parlamentolarında konuştuğunu ve bu ülkelere Rusya’ya karşı yaptırımları sertleştirme davetinde bulunduğunu belirten Zelenskiy yarın da Finlandiya parlamentosuna hitap edeceğini duyurdu.

Türk Büyükelçiliği başta olmak üzere kimi ülke büyükelçiliklerini Kiev’e geri taşımaya başladığından bahseden Zelensky, “Diğer devletlerin diplomatik temsilcilerinin başşehre döndüğünü belirtmek isterim. Türk Büyükelçiliği dün döndü. Litvanya Büyükelçisi bugün döndü. Daha evvel Kiev’deki Slovenya Büyükelçiliği çalışmalarına yine başladı. Sembolik seviyede, diplomatik jestler seviyesinde de bize tam olarak gereksinim duyulduğu üzere dayanak veren Ukrayna dostlarına samimiyetle minnettarım. Kiev’de yabancı diplomatik misyonların varlığı büyükelçiliklerin olağan çalışması saldırganlara karşı Kiev’in başkentimiz olduğunun açık bir bildirisidir. Rusya’nın eyalet kenti değil, Ukrayna’nın başkenti” dedi.

Etiketler: / / / /

“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
İsrail-Hamas ateşkesinin uzayacağı sinyali
İsrail ile Hamas arasında sağlanan dört günlük geçici ateşkesin süresinin uzayacağı yönündeki beklentiler artarken, İsrail Başbakanı Netanyahu, ateşkes sonrasında Hamas'a...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ