$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Macaristan, Avrupa Birliği’ne rağmen Rus gazını ruble ile alacak

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, dün yaptığı basın toplantısında, Rus gazı için rubleyle ödeme yapmaya hazır olduklarını söz etti. Macaristan …

Macaristan, Avrupa Birliği’ne rağmen Rus gazını ruble ile alacak
  • 09.04.2022
  • 101 kez okundu

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, dün yaptığı basın toplantısında, Rus gazı için rubleyle ödeme yapmaya hazır olduklarını söz etti. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto da Rusya’ya doğal gazda rubleyle ödeme yapılmasına yönelik teknik ayrıntıların çalışıldığını açıkladı.

Rus gazının dost olmayan ülkelere satışında rubleyle ödeme alınmasına yönelik yeni sistem 1 Nisan’da devreye girdi. Buna nazaran, Rus gazı alan ilgili ülkeler, Gazprombank’tan hesap açarak ödemeleri bu bankaya yaptıktan sonra kelam konusu fonlar Moskova Borsası’nda rubleye çevrilecek.

Ukrayna, Rus doğal gazı ve petrolüne ambargo uygulanması gerektiği konusunda ısrarcı olurken, AB şimdiye kadar kömür ithalatı ve başka eserlere yasak getirilmesi mevzularına odaklandı.

Avrupa Birliği, “ortak hareket” istiyor

Batılı şirketler ve hükümetler, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in açıklamalarının akabinde gaz tedarik kontratlarını öteki bir para ünitesiyle değiştirmeye yönelik her türlü adımı reddetti.

AB Komitesi, Rusya’dan doğal gaz ithalatı yapan ülkelerin bu mevzuda ortak hareket etmesi gerektiğini duyurmuştu. Kurul, 1 Nisan’da yaptığı açıklamada, tedarik mukaveleleri avro yahut dolar cinsinden olan Avrupalı ​​şirketlerin bu talebi karşılamaması gerektiğini söylemişti.

Almanya ve Fransa ödemelerin avro cinsinden yapılmaya devam edileceğini, Slovakya ve Letonya Rusya’nın gaz ödeme taleplerine karşı AB ile birlikte hareket edeceklerini duyurdu.

Avusturya hükümeti, avro yahut dolar dışında rastgele bir para ünitesinde ödeme yapmak için bir temel olmadığını kaydetti.

Litvanya ise artık iç gereksinimlerini karşılamak için Rus gazını ithal etmeyeceğini belirterek, Avrupa’da Rus gazından bağımsızlığını garanti altına alan birinci ülke oldu.

Macaristan’ın aldığı gazın yarısı Rusya’dan

Macaristan, Eylül 2021’de Gazprom ile 15 yıllık doğal gaz tedarik mutabakatı imzaladı. Mutabakata nazaran Gazprom, Ukrayna’yı baypas eden çizgiler üzerinden yılda 4,5 milyar metreküp doğal gazı Macaristan’a gönderecek.

Macaristan Başbakanı Orban, 1 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Macaristan’ın Avrupa’da artan güç fiyatlarıyla gayret etmek ve daha büyük hacimli teslimatlar sağlamak için ikili uzun vadeli bir mukavele kapsamında Rusya’dan doğal gaz ithalatında artış talep ettiğini duyurmuştu.

Putin de Macaristan’a yapılan gaz ihracatını yılda 4,5 milyar metreküpten 5,5 milyar metreküpe çıkarmaya hazır olduklarının sinyalini vermişti.

Doğal gaz tüketimi yıllık ortalama 10 milyar metreküp olan Macaristan, gaz gereksiniminin nerdeyse yarısını Rusya’dan karşılıyor.

Macaristan, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başından bu yana Moskova’ya yapılan güç yaptırımlarını desteklemedi. Orban, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, ülkesinin Rusya’ya petrol ve doğalgaz ithalatını kapsayacak muhtemel yaptırımlara karşı olduğunu duyurmuştu.

Etiketler: / / / /

“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
İsrail-Hamas ateşkesinin uzayacağı sinyali
İsrail ile Hamas arasında sağlanan dört günlük geçici ateşkesin süresinin uzayacağı yönündeki beklentiler artarken, İsrail Başbakanı Netanyahu, ateşkes sonrasında Hamas'a...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ