$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Son dakika haberi: Kritik kanun teklifi TBMM’den geçti! Muhtar maaşları, vergi suçlarında etkin pişmanlık…

Hazineye İlişkin Taşınmaz Malların Kıymetlendirilmesi ve Katma Kıymet Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Kimi Kanunlarda …

Son dakika haberi: Kritik kanun teklifi TBMM’den geçti! Muhtar maaşları, vergi suçlarında etkin pişmanlık…
  • 09.04.2022
  • 157 kez okundu

Hazineye İlişkin Taşınmaz Malların Kıymetlendirilmesi ve Katma Kıymet Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Kimi Kanunlarda ve Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri düzenlendi ve yapılan oylamada teklif kabul edildi ve maddeleşti.

Kabul edilen hususlara nazaran, reklam yasağı olanlara reklam vermeye devam eden gelir vergisi mükelleflerinin vergi matrahının hesaplanmasında, bu harcamaları sarfiyat olarak kabul edilmeyecek.

Diş doktorları ve doktorlar özgür meslek erbabı olarak kabul edilecek ve karları hür meslek karı kararlarına nazaran vergi tahsil edilecek.

Defter ve kayıtlar üzerinde hile, tahrif yapanlar ve aldatıcı evrak düzenleyenler hakkındaki mahpus cezalarının üst hududu 5 yıla çıkartılıyor.

Defter, kayıt ve evrakları yok edenler, geçersiz olarak düzenleyenler için öngörülen cezanın üst hududu 8 yıl olacak.

Seyahat acentelerinin 2022 yıllık aidatlarının hesaplanmasında, 2022 yılı için tespit ve ilan edilen tekrar değerleme oranının yüzde 50’si dikkate alınıyor.

MUHTAR MAAŞLARI

Muhtarlara ek ödeme yapılarak verilen ödeneğin taban fiyat düzeyine çıkartılıyor.

İmalat sanayi ve turizmde yatırım teşvik sahibi mükelleflerinin vergi müstesnası 2025’e uzatılıyor

İmalat sanayi ile turizme yönelik yatırım teşvik evrakı sahibi mükelleflere, evrak kapsamındaki inşaat işlerine ait mal teslimleri ve hizmet ifaları 31 Aralık 2025 tarihine kadar KDV’den müstesna olacak.

HAZİNE TAŞINMAZLARI

Hazine taşınmazlarının rayiç bedel üzerinden direkt satışlarında, satış bedelinin peşin ödenmesi halinde yüzde 20 indirim uygulanacak. Satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde yüzde 20, en az yarısının ödenmesi halinde yüzde 10 indirim uygulanacak. Taksitli satışlarda satış bedelinin en az yüzde 10’u peşin ödenecek, kalan bedel ise 5 yıla kadar taksitlendirilecek.

Hazine taşınmazlarının, Devlet İhale Kanunu ile Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’a nazaran yapılan satışlarında, satış bedelinin peşin ödenmesi halinde yüzde 20 indirim uygulanacak.

İmar planı bulunmayan yahut imar planında ziraî emele ayrılan Hazineye ilişkin tarım toprakları, 31 Aralık 2019’dan evvel en az 3 yıldan beri ziraî maksatla kullanan ve kullanımlarının hala devam ettiği Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen kullanıcılarına, cari yıl ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar direkt kiralanabilecek.

Tabip ve diş doktorlarının Bakanlık yahut bağlı kuruluşlarda mecburi hizmetleri kaldırılıyor.

Korona virüsün tesirlerini bertaraf etmek maksadıyla 01/03/2020 ile 30/06/2020 tarihleri ortasında işyeri kira bedelini ödenmemesinin kira kontratı feshi ve tahliye sebebi olamayacak.

Etiketler: / / / /

ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ