$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,86
€ EURO → Alış: 20,50 / Satış: 20,58

New York’ta görkemli Türk günü yürüyüşü yapıldı

New York’ta görkemli Türk günü yürüyüşü yapıldı
  • 22.05.2022
  • 237 kez okundu

New York’ta görkemli Türk günü yürüyüşü yapıldı

ABD’de son on yılın en görkemli Türk Yürüyüşü New York Manhattan’ın ünlü Madison Caddesi’nde gerçekleşti. 

Geleneksel New York Türk Günü Yürüyüşü, salgın nedeniyle verilen iki yıllık aradan sonra Manhattan’da yapıldı. Madison Caddesi ve 53. Sokak’ta başlayan yürüyüş, Birleşmiş Milletler binasının karşısındaki Dag Hammarskjold Parkı’nda son buldu. 

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan Cumhuriyetin 100. Yılındaki Türk Yürüyüşü’nün çok daha görkemli olacağını söyledi. New York Manhattan’ın ünlü Madison Caddesi’nde yapılan 39. görkemli Türk Yürüyüşü’nün ardından topluluk Dag Hammarskjold Parkı’nda bir araya geldi.

39. Türk Günü Yürüyüşü’ne, BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Washington Büyükelçisi Murat Mercan, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, KKTC Temsilcisi Mustafa Lakadamyalı, Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir de katıldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un 39. Türk Günü Yürüyüşü’yle ilgili video mesajı katılımcılara iletildi.

Ay Yıldızla Yüzüncü Yıla’ temasıyla düzenlenen 39. Türk Günü Yürüyüşü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonuyla gerçekleşti. Yürüyüşe ABD ve Türkiye’deki 50’den fazla kuruluş ve dernek katıldı. Yürüyüşte, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğuna bağlı mehteran takımı da yer aldı. Konya Selçuk Üniversitesi halk oyunları ekibi ve İzmir Dans Sanat Halk Dansları 39. Türk Günü Yürüyüşü kapsamında düzenlenen etkinliklere katıldı.

BÜYÜKELÇİ MERCAN, YÜRÜYÜŞ BİRLİĞİMİZİ GÖSTERDİ

Programa eşi İnci Mercan ile birlikte katılan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan kürsüden yaptığı konuşmasında katılımcılara tek tek teşekkür etti. Büyükelçi Mercan, “Amacımız Türk kimliğimizi koruyup yeni nesillere aktarmak. Bu sayede de Türkiye ile olan bağlarımızı güçlü kılmaktır. Bu konuda Büyükelçilik olarak Başkonsolosluk olarak elimizden gelen her şeyi yapacağımızdan emin olun. Türkçe öğretmenlerimizi getiriyor ve okullarda görevlendiriyoruz. Türk kültürünü ikinci ve üçüncü kuşaklara aktarmaya kararlıyız. Bu yürüyüşümüzü basından ve sosyal medyadan çok sayıda kişi görecek. Bu sayede birlik ve beraberliğimiz güçlenecek. Gençlerimize heyecan katacak Türkiye’mizi unutturmayacak.  İstisnasız tüm derneklerimize teşekkür ediyorum. Sizlerden Allah razı olsun. Seneye daha iyisini yapacağız. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atatürk’e ve silah arkadaşlarına yaraşır bir Türk Yürüyüşü gerçekleştireceğiz.

TÜRK AMERİKAN İLİŞKİLERİ GELİŞTİ

Burada eğitim camiasından, iş dünyasından önemli isimler var. Bu arkadaşlarımızın eninde sonunda memleketine katkısı oluyor. Son dönemde yerel ve federal siyasete ilgimiz artıyor. Bu bizleri memnun ediyor. Önümüzdeki yıllarda  vatandaşlarımız Amerika siyasetinde  etkin rol oynayacaktır. Türk Amerika ilişkileri son bir yılda önemli ölçüde ileri seviyelere yükseldi”şeklinde konuştu.

NEW YORK BAŞKONSOLOSU ÖZGÜR, 100. YILA YARAŞACAK YÜRÜYÜŞ 

Son 10 yılın en görkemli Türk Yürüyüşü’nün gerçekleştiğine dikkat çeken Türkiye Cumhuriyeti’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, “Son dönemdeki en önemli yürüyüşü birlikte gerçekleştirdik. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında olacak gelecek sene daha fazlasını yapacağız. Bugün buradaki görkemli yürüyüşü tertipleyen herkese tek tek teşekkür ederim”dedi.

TADF BAŞKANI MURADOĞLU ATALARIMIZI SAYGI İLE ANIYORUZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda geçmişten günümüze emekleri olanlar teşekkür eden Türk Amerikan Dernekler Federasyonu TADF Genel Başkanı  Zarifçe Muradoğlu, “Bizi bugünlere taşıyan atalarımıza teşekkür ediyoruz. Gazi ve şehitlerimize minnetlerimizi sunuyoruz. Bu yürüyüş birlik ve beraberliğimizin önemli göstergesi olmuştur. Bu oluşuma destek verenlere teşekkür ediyorum”şeklinde konuştu.

Türk Yürüyüşüne katılan, Kırım Türkleri, Aıska Türkleri, Kıbrıs Türkleri, Azerbaycan Türkleri, Maarif School USA, Cumhuriyet Atatürk Okulları, Trabzonspor, Giresunspor, Galatasarayspor, Fenerbahçespor, Beşiktaşspor taraftarlarına, katılımcı derneklere tek tek teşekkür edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun ve Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir’e ayrıca teşekkür edildi.

Sanatçılar Hande Yener ve Gizem Russell yürüyüşten sonra Dag Hammarskjöld Parkı’nda konser verdi.

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ismi üzerinde mutabakat sağlanması halinde itiraz etmeyeceğini söyledi.
Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına atama
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına Ali Arif Özzeybek atandı. Özzeybek, ilk mesajında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile...
TÜİK: Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6
TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6 oldu. ENAG ise yıllık enflasyonun yüzde 121,6 olduğunu açıkladı.
ABD’li senatörlerden Biden’a Türkiye ve F-16 mektubu
ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti'den 29 senatör Başkan Biden'a bir mektup yazarak İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği onaylanana kadar Kongre'nin...
EYT’liler prim şartına ‘hayır’ diyor
EYT düzenlemesine ilişkin görüşmeler Meclis Komisyonu'nda ele alınmaya başladı. Sorunun kökten çözülmediğini söyleyen EYT'liler, prim şartı olmadan mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.
Türkiye’den konsolosluk kapatan ülkelere tepki
ABD'nin güvenlik uyarısının ardından terör saldırısı endişesi nedeniyle konsolosluklarını geçici olarak kapatan ülkelere Türkiye sert tepki gösterdi. Dokuz ülkenin büyükelçileri...
Milli Eğitim’den 6 yaşındaki H.K.G. için “ihmal” itirafı
H.K.G.'nin 6 yaşındayken okula gönderilmemesinin ilgili makamların takibine takılmadığı ortaya çıktı. Bürokratların "O yıllarda T.C. kimlik numarası yoktu" açıklaması kayıtlara...
İsveç terörle mücadele yasasını sertleştiriyor
İsveç Adalet Bakanı, Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasayla sadece belirli bir terör olayına karışanların değil, terör örgütleriyle her...
AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ