$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Aneminin 9 sessiz belirtisi

Oksijenin akciğerlerden dokulara, karbondioksitin ise zıt istikamette taşınmasına yardımcı olacak kâfi kırmızı kan hücresine sahip olmayan …

Aneminin 9 sessiz belirtisi
  • 25.05.2022
  • 96 kez okundu

Oksijenin akciğerlerden dokulara, karbondioksitin ise zıt istikamette taşınmasına yardımcı olacak kâfi kırmızı kan hücresine sahip olmayan bireylerde anemi oluşur. Anemi, bedende oksijen taşımak için kâfi sağlıklı kırmızı kan hücresine sahip olunmadığı bir sıhhat sıkıntısıdır.

Anemi, çok sayıda belirtiyle kendini gösteren farklı tiplerde ortaya çıkabilir. Orak hücreli anemi yahut talasemi olanlar üzere birtakım beşerler anemik doğarlar. Bedenlerinin kırmızı kan hücreleri yahut kırmızı kan hücrelerinin makul kısımlarını üretmedeki zorluğu genetik ve kalıtsaldır.

Lakin anemisi olan birçok kâfi demir yahut B12 vitamini almadıkları için bu sıhhat problemini yaşarlar. Demir ve B12 vitamini, folat ile birlikte sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan iki elementtir.

Anemi neden oluşur?

Bedendeki kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) olağan ömrünü bozan rastgele bir süreç anemiye neden olabilir. Eritrositler kemik iliğinde üretilir ve ortalama ömürleri 120 gündür.

Anemi çoğunlukla 2 ana nedenden ötürü ortaya çıkar. Birincisi kırmızı kan hücrelerinin yahut hemoglobin üretiminin azalmasıdır. İkinci ana neden ise kırmızı kan hücrelerinin artan kaybı ve yıkımıdır.

Anemi çoklukla kırmızı kan hücrelerinin ortalama bedeline nazaran sınıflandırılır. Ortalama eritrosit sayısı düşükse (80’den az), anemi mikrositik anemi (düşük eritrosit sayısı) olarak sınıflandırılır. Eritrositlerin ortalama kıymeti orta (80-100) ise normositik anemidir (normal eritrosit seviyesi). Eritrositlerin ortalama kıymeti yüksekse, makrositik anemidir (yüksek eritrosit seviyesi).

Demir eksikliğine bağlı anemi

Demir eksikliği aneminin en yaygın nedenidir ve bu eksiklik temel olarak akut yahut kronik olabilen kan kaybına bağlıdır. Kan kaybı, suyun kan sirkülasyonuna çekilmesine ve böylelikle damarların dolmasına neden olur, bu da kanı sulandırır ve farklı sıhhat problemlerine yol açar.

Akut kan kaybı ani ağır kanamadır ve travmatik yaralar, ameliyat komplikasyonu ve doğumda komplikasyonlar üzere durumlarda ortaya çıkar. Kronik kan kaybı ise uzun mühlet devam eden ve sıklıkla kanser yahut tümör üzere kronik bir hastalıkla bağlantılı olan kan kaybıdır.

Kan kaybına ek olarak, demir eksikliğinin yaygın nedenleri ortasında zayıf beslenme, ağır fizikî aktivite, adet periyotları, sindirim sistemi bozuklukları (Crohn hastalığı yahut mide ülseri gibi) ve makul ilaçların kullanımı bulunur.

B12 vitamini eksikliğine bağlı anemi

Vitaminler, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için çok değerlidir. Bilhassa B12 ve B9 vitaminleri ve ayrıyeten C vitamini kırmızı kan hücresi üretimi için gereklidir. Bu vitaminlerin eksikliği durumunad kırmızı kan hücresi üretimi azalır ve anemi ortaya çıkar. En yaygın çeşidi B12 vitaminine bağlı anemidir.

Kronik hastalıklar

Birtakım hastalıklar, kırmızı kan hücresi üretme fonksiyonunu bozabilir ve bu da anemiye yol açar. Bu hastalıklar temel olarak akut ve kronik enfeksiyonlar, kanser, HIV/AIDS, böbrek hastalığı ve romatizmal eklem iltihabı üzere kronik hastalıklardır.

Genetik

Birtakım anemi formları, hayat boyunca gelişmeye ek olarak kalıtsal olabilir. Eritrositlerin sistemsiz ve katı bir hilal hali (orak) geliştirmesi ve daha sonra erken ölmesine bağlı olarak kusurlu bir hemoglobin formunu içeren orak hücreli anemi genetiktir.

Kanda olağandışı bir form yahut yetersiz ölçüde hemoglobin manasına gelen  talasemi de genetik bir anemi formudur.

Aneminin 9 sessiz belirtisi

Yetişkinlerde anemi gelişme riski daha yüksek olanlar genel olarak vejeteryanlar, fizyolojik nedenlerle kan kaybı yaşayanlar (kadınlarda sancılı adet dönemleri), hastalıklar (iç kanama, hemoroid) ve istekli kan ve plazma bağışçıları, gebe ve emziren bayanlar, kronik hastalıklara sahip olanlar ve yetersiz beslenendir.

Aneminin çok sayıda belirtisi vardır, lakin olağan aktiviteler sırasında yorgunluk ve geçmeyen yorgunluk genel olarak en yaygın işarettir. İşte aneminin 9 sessiz belirtisi.

1. Nefes darlığı ve baş dönmesi

Demir yahut B12 vitamini eksikliğinde, beden kırmızı kan hücrelerinin düzgün çalışması için gerekli bir protein olan kâfi hemoglobini üretemez. Hemoglobin demir bakımından o kadar zengindir ki, kana kırmızı rengini verir. Oksijenin hücrelere bağlanmasına müsaade verir.

Bedende kâfi hemoglobin üretmek için demir yahut B12 vitamini bulunmadığında, bedenin kimi kısımları muhtaçlık duydukları tüm oksijeni alamazlar. Bu nedenle nefes darlığı ve baş dönmesi üzere durumlar ortaya çıkabilir.

2. Geçmeyen yorgunluk

Aneminin en yaygın ve kıymetli belirtilerinden biri genel bir tükenme hissidir. Yorgunluk baskın belirtidir. Bu, tespit edilmesi sıkıntı bir belirtidir, zira her insan yorgunluğu farklı biçimde algılar. Kimi beşerler hiçbir efor göstermeden daha yorgun hissederken, kimileri ise fizikî olarak etkin olduklarında bunu hissederler.

Yorgunluk, nefes darlığı ve baş dönmesine yol açan birebir durumdan kaynaklanır. Demir yahut B12 vitamini eksikliği, hemoglobin eksikliğine ve münasebetiyle yetersiz oksijene yol açar.

3. Soluk cilt

Organlarınıza oksijen sağlayacak sağlıklı kırmızı kan hücreleri yetersiz olduğunda, en büyük organ olan cilt tesirleri çabucak hisseder. Demir ve B12 vitamini eksikliği cildinizin kan akışını etkileyebilir ve daha solgun ve hatta mat görünmesine neden olabilir.

4. Göğüs ağrısı

Kırmızı kan hücreleri azaldığında, kalbin kanı bedende dolaştırabilmek için daha fazla çalışması gerekir. Bu nedenle kalp olağandan daha süratli atar ve göğüs ağrısına neden olur. Bu ağrıyı ihmal etmeyin, bilhassa de öteki kalp sorunlarınız varsa kesinlikle bir uzmana başvurun.

Kalbin olağandan daha fazla çalışması ritim bozukluklarına ve kalp üfürümü, genişlemiş bir kalp kası ve hatta kalp yetmezliğine neden olabilir.

5. Hamilelik yahut kan kaybına neden olan hastalıklar

Tükettiğiniz demir ölçüsü olağanda kâfi olabilir, lakin kimi durumlarda öbür bir nedenden ötürü kan kaybettiğiniz için anemi yaşayabilirsiniz. Örneğin, gebe bayanlar anemiye karşı bilhassa savunmasızdır, zira bebeğin büyümesini ve gelişmesini desteklemek için bedenin çok daha fazla kan hücresi üretmesi gerekir. Bebeğin demir, B12 vitamini yahut folattan mahrum olması durumunda, beden daha az sağlıklı kırmızı kan hücresi üretecektir.

Bunun haricinde ülser, hemoroid, mide iltihabı ve kanser üzere sıhhat sıkıntılarına sahip yetişkinler ve çocukların anemi riski kıymetli seviyede yüksektir.

6. Garip yemek istekleri

Aneminin en sıra dışı belirtilerinden biri pika hastalığıdır. Bu hastalık buz küpleri, toprak ve hatta kalem yahut kuru boya üzere besin dışı hususları yeme isteğidir.

Bu yeme bozukluğu olan hastaların neden bu kadar sıra dışı hususları çiğnemek yahut yemek istedikleri hala bilinmemektedir. Fakat bu demir eksikliği anemisinin çok yaygın bir belirtisidir.

7. Eller ve ayaklarda soğukluk

Ekstremitelerinizin olağandan daha soğuk olduğunu fark ederseniz bu, demir eksikliği yahut anemi belirtisi olabilir. Bunun nedeni anemi durumunda bedenin sağlıklı kırmızı kan hücrelerinden mahrum olmasıdır. Demir, kan hücrelerinin hücrelerin geri kalanına ısı ve besin sağlamasına yardımcı olur, bu nedenle bir eksiklik durumunda, soğumaya yatkınlık görülür.

8. Sık ortaya çıkan baş ağrıları

Gerilim, uyku eksikliği, hastalık ve başka birçok nedenden kaynaklanan orta sıra baş ağrıları yaşamak olağandır. Lakin olağandan daha fazla baş ağrısı yaşıyorsanız, demir düzeyinizi denetim etmenin vakti gelmiş olabilir.

Yalnızca hafif bir baş ağrısı hissetseniz bile ihmal etmemeniz gerekir. Baş ağrınız uzun mühlet devam ediyorsa daha önemli bir sıhhat problemini saklıyor olabilir.

9. Çarpıntı yahut sistemsiz kalp atışları

Çarpıntı yahut gözle görülür kalp atışları, demir eksikliği anemisinin öbür bir belirtisidir. Anemi yaşayanlar düşük hemoglobin düzeylerine sahiptir ve bu hemoglobin eksikliği, kalbin oksijen taşımak için daha fazla çalışması gerektiği manasına gelir. Kalbinizin sistemsiz yahut süratli bir halde atmasına neden olan şey budur.

Etiketler: / / / /

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ismi üzerinde mutabakat sağlanması halinde itiraz etmeyeceğini söyledi.
Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına atama
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına Ali Arif Özzeybek atandı. Özzeybek, ilk mesajında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile...
TÜİK: Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6
TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6 oldu. ENAG ise yıllık enflasyonun yüzde 121,6 olduğunu açıkladı.
ABD’li senatörlerden Biden’a Türkiye ve F-16 mektubu
ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti'den 29 senatör Başkan Biden'a bir mektup yazarak İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği onaylanana kadar Kongre'nin...
EYT’liler prim şartına ‘hayır’ diyor
EYT düzenlemesine ilişkin görüşmeler Meclis Komisyonu'nda ele alınmaya başladı. Sorunun kökten çözülmediğini söyleyen EYT'liler, prim şartı olmadan mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.
Türkiye’den konsolosluk kapatan ülkelere tepki
ABD'nin güvenlik uyarısının ardından terör saldırısı endişesi nedeniyle konsolosluklarını geçici olarak kapatan ülkelere Türkiye sert tepki gösterdi. Dokuz ülkenin büyükelçileri...
Milli Eğitim’den 6 yaşındaki H.K.G. için “ihmal” itirafı
H.K.G.'nin 6 yaşındayken okula gönderilmemesinin ilgili makamların takibine takılmadığı ortaya çıktı. Bürokratların "O yıllarda T.C. kimlik numarası yoktu" açıklaması kayıtlara...
İsveç terörle mücadele yasasını sertleştiriyor
İsveç Adalet Bakanı, Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasayla sadece belirli bir terör olayına karışanların değil, terör örgütleriyle her...
AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ