$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,85
€ EURO → Alış: 20,65 / Satış: 20,73

Yaklaşık 150.000 yıllık olduğu düşünülen diş, Denisova insanlarının bildiğimiz tarihini değiştiriyor

Laos’ta bir mağarada bulunan genç bir kızın dişinin, Denisova insanları olarak bilinen bir grup tarih öncesi insan akrabasına ait olduğu ortaya …

Yaklaşık 150.000 yıllık olduğu düşünülen diş, Denisova insanlarının bildiğimiz tarihini değiştiriyor
  • 25.05.2022
  • 86 kez okundu

Laos’ta bir mağarada bulunan genç bir kızın dişinin, Denisova insanları olarak bilinen bir grup tarih öncesi insan akrabasına ait olduğu ortaya çıktı. Keşfin, araştırmacıların modern insan evrimini daha iyi anlamalarına yardımcı olacağı söyleniyor.

Denisova insanları, ilk olarak 2010 yılında kuzey Rusya’daki bir Sibirya mağarasında kalıntıları keşfedilen, yani göreceli olarak yeni keşfedilen insan akrabaları. Bu ilk keşfin ardından, en az 200.000 yıllık kemikler ve Tibet’te bulunan bir çene kemiği de dahil olmak üzere daha fazla kalıntı bulundu.

Geçtiğimiz hafta Nature Communications dergisinde bulguları yayınlanan Laos’taki azı dişinin keşfi, Denisova insanlarının izlerinin Güneydoğu Asya’da ilk kez bulunması anlamını taşıyor. Bu da, bugün bölgede yaşayan modern insanlarla bir bağlantıya işaret ediyor.

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nden ortak yazar ve paleoantropolog Laura Shackelford, USA TODAY’e e-posta yoluyla “Dişi bulduğumuzda şaşırdık çünkü Denisova insanlarını aramıyor ve hatta bu tür bir keşif beklemiyorduk” dedi.

Diş, Laos’un başkenti Vientiane’nin yaklaşık 250 kilometre kuzeyinde, Tam Ngu Hao yakınlarında Kobra Mağarası olarak bilinen yerde bulundu. Kalıntı, modern insan dişine benziyor ancak yüzeyindeki çıkıntı ve uçlar en büyük fark olarak öne çıkıyor. 2018 yılında bulunan fosil, muhtemelen bir sel sırasında ulaştığı düşünülen bir mağarada diğer hayvan fosilleri arasında bulundu.

Çalışmanın ortak yazarı ve Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nde profesör olan Eske Willerslev yaptığı açıklamada “İlk defa bu kadar güneyde bir şey bulduk. Azı dişinin bulunması, Denisova insanlarının coğrafi dağılımı hakkındaki anlayışımızı değiştiriyor” dedi.

Laos’un nemli koşulları, dişin DNA’sının iyi korunmadığı anlamına geliyordu, ancak araştırmacılar, dişin içinde bulunduğu tortuyu analiz ederek 131.000 ila 164.000 yaşında olduğunu tahmin edebildiler. Fosilde bulunan eski proteinler, fosilin 3 ila 8 yaşları arasındaki genç bir Denisova insanı kızına ait olduğunu önerdi.

Çalışmanın baş yazarı ve Kopenhag Üniversitesi yardımcı doçenti Fabrice Demeter, “Azı dişi henüz çıkmadığı ve dolayısıyla yıpranmadığı için kızın yaşını da büyük bir kesinlikle değerlendirebildik” diyor.

Etiketler:

Milli Eğitim’den 6 yaşındaki H.K.G. için “ihmal” itirafı
H.K.G.'nin 6 yaşındayken okula gönderilmemesinin ilgili makamların takibine takılmadığı ortaya çıktı. Bürokratların "O yıllarda T.C. kimlik numarası yoktu" açıklaması kayıtlara...
İsveç terörle mücadele yasasını sertleştiriyor
İsveç Adalet Bakanı, Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasayla sadece belirli bir terör olayına karışanların değil, terör örgütleriyle her...
AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
Fin halkı İsveç olmadan NATO’ya katılmaya sıcak bakıyor
Finlerin çoğu, İsveç'in NATO üyeliğine yönelik onay süreci Türkiye'nin karşı çıkması nedeniyle daha da uzadığı takdirde bu ülkeyi beklememeleri gerektiğini...
Türkiye’nin kabul etmediği asbestli gemi batırılacak
Türkiye'nin çevrecilerin yoğun tepkisi sonucu sökümünü gerçekleştirmeyi kabul etmediği asbestli Brezilya gemisi, Atlas Okyanusu'nda batırılacak.
AYM Başkanlığı’na yeniden Zühtü Arslan seçildi
2015 yılından bu yana Anayasa Mahkemesi başkanlığını yürüten Zühtü Arslan bu göreve üçüncü kez seçildi.
Nebati: EYT’nin bütçeye maliyeti 255 milyar lira
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT düzenlemesinin 2023 bütçesine maliyetinin 255 milyar lira olduğunu açıkladı. Nebati, "Kasada hazır duruyor"...
Ortadoğu’daki gerilim İsrail’le normalleşmeyi nasıl etkiler?
Türkiye seçimler öncesinde bir taraftan İsrail ile normalleşme sürecini devam ettirmek isterken, diğer yandan Filistin konusunda hassas tabanını gözetmeye çalışıyor.
AKP iktidarına yön veren aktör: MHP
Sinan Ateş cinayetiyle gündemde olan MHP'ye kim oy veriyor? Siyasete nasıl yön veriyorlar? DW Türkçe'den Burcu Karakaş, 54. yaşını kutlamaya...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ