$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,85
€ EURO → Alış: 20,65 / Satış: 20,73

Her gün kullandığımız @ işaretinin anlamı ne? Nasıl doğdu, ilk ne zaman kullanıldı?

Hemen her gün e-posta yazarken veya e-posta adresimizi birilerine verirken bu işareti kullanıyoruz. Peki ama @ işaretinin gerçek anlamını ve …

Her gün kullandığımız @ işaretinin anlamı ne? Nasıl doğdu, ilk ne zaman kullanıldı?
 • 26.05.2022
 • 85 kez okundu

Hemen her gün e-posta yazarken veya e-posta adresimizi birilerine verirken bu işareti kullanıyoruz. Peki ama @ işaretinin gerçek anlamını ve nereden geldiğini biliyor musunuz? Bu işaretin ilk belgelenmiş kullanımı yaklaşık 500 yıl öncesine dayanıyor. Ama o zamanlar günümüzdeki anlamı ve kullanımından çok farklı bir amaca hizmet ediyordu. Daha geriye gittiğimizde de, bu işaretin izlerini görmemiz mümkün.

İtalyanların “salyangoz”, Hollandalıların ise “maymun kuyruğu” olarak adlandırdıkları @ (Et işareti), e-posta adresleri ve Twitter hesapları sayesinde elektronik iletişimin olmazsa olmazı haline gelmiş durumda. @ işareti, Modern Sanat Müzesi’nin kalıcı koleksiyonuna bile girmeyi başaran bir işaret.

Klavyedeki en zarif karakterlerden biri olan sembolün kökeni aslında biraz gizemli. Bir teori, kaynağın el yazmalarını kopyalarken kısayollar arayan 5. Yüzyıl keşişleri olduğunu söylüyor. Bu teoriye göre işaret, Latincede “doğru” anlamına gelen “ad” kelimesinin yerine kullanılıyordu.

İlk belgelenmiş kullanım ise, 1536‘da, Floransalı bir tüccar olan Francesco Lapi’nin büyük kil kavanozlarda sevk edilen amfora adı verilen şarap birimlerini belirtmek için @ kullanan bir mektubunda karşımıza çıkıyor. Sembol daha sonra ticarette tarihi bir rol üstlenmeye başlıyor. Tüccarlar uzun zaman boyunca bunu “oranında” anlamında kullanıyorlar—”12 parça @ 1 dolar” örneğinde olduğu gibi…

Teknolojide @ İşaretinin Kullanımı

İşaretin makinelerde ortaya çıkması ise çok sonralarda oluyor. 1800’lerin ortalarında inşa edilen ilk daktilolar @ içermiyordu. Benzer şekilde @, bilgisayar programlamanın öncüleri olan en eski delikli kart tablolama sistemlerinin (ilk olarak 1890 ABD nüfus sayımının toplanmasında ve işlenmesinde kullanıldı) sembolik dizisi arasında değildi.

Sembolün modern belirsizliği, 1971’de Ray Tomlinson adlı bir bilgisayar bilimcisi can sıkıcı bir sorunla karşı karşıya kaldığında sona erdi: Bilgisayarları programlayan insanları birbirine nasıl bağlayacakları sorunu… O zamanlar, her programcı tipik olarak belirli bir ana bilgisayar makinesine bir telefon bağlantısı ve bir teletype makinesi (temelde yerleşik bir yazıcıya sahip bir klavye) aracılığıyla bağlıydı. Ancak bu bilgisayarlar birbirine bağlı değildi; bu, ABD hükümetinin Tomlinson’ın çalıştığı Cambridge, Massachusetts şirketi olan BBN Technologies’i internetin öncüsü olan Arpanet adlı bir ağın geliştirilmesine yardımcı olması için işe aldığında üstesinden gelmeye çalıştığı bir eksiklikti.

 • @ (Et) İşareti Klavyede Nasıl Yapılır?

Tomlinson’ın meydan okuması, bir kişi tarafından yaratılan ve Arpanet aracılığıyla farklı bir bilgisayardaki birine gönderilen bir mesajın nasıl ele alınacağıydı. Adresin bir kişinin adına ve birçok kullanıcıya hizmet edebilecek bilgisayarın adına ihtiyacı olduğunu düşündü. Ve bu iki adres öğesini ayıran sembol, bilgisayarlar karıştırılmasın diye, programlarda ve işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılamıyordu.

Tomlinson’ın gözleri, Model 33’teki?”P”? üzerinde duran @ üzerine kaydı. Smithsonian’a “Çoğunlukla fazla kullanılmayan bir sembol arıyordum” dedi. Ünlem işareti ya da virgül gibi pek çok seçenek de yoktu.

Tomlison, bir açıklamasında “eşittir işareti kullanabilirdim ama bu pek mantıklı olmazdı” diyor. Ve sonunda @’yi seçti. Kendi adlandırma sistemini kullanarak, kendi odasındaki bir sistemden Arpanet üzerinden giden ve odasındaki farklı bir sisteme giden bir e-posta gönderdi. İşte bu e-postada @ işareti ilk kez kullanıldı.

Halen BBN’de çalışan Tomlinson, o ilk e-postada ne yazdığını hatırlamadığını söylüyor. Ama şurası bir gerçek: Bu mesajla, bir zamanlar neredeyse modası geçmiş olan @ işareti, insanların nasıl bağlantı kurduğuna dair bir devrimin sembolik temel taşı oldu.

 • Ters soru işareti nasıl yapılır?

 • Alfa işareti nasıl yapılır?

 • Nokta işareti klavyede nasıl yapılır?

 • Soru işareti nasıl yapılır? Klavyede soru işareti (?)

 • Küçüktür işareti nasıl yapılır? Bilgisayar klavyesinde küçüktür işareti

 • Ters slash nasıl yapılır? Klavyede slash işareti

 • Tüm Klavye Kısayol Tuşları

 • Dolar işareti nasıl yapılır?

 • Et işareti nasıl yapılır? (@)

 • Çap işareti nasıl yapılır? Klavyede çap işareti (Ø)

Etiketler: / / / /

İsveç terörle mücadele yasasını sertleştiriyor
İsveç Adalet Bakanı, Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasayla sadece belirli bir terör olayına karışanların değil, terör örgütleriyle her...
AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
Fin halkı İsveç olmadan NATO’ya katılmaya sıcak bakıyor
Finlerin çoğu, İsveç'in NATO üyeliğine yönelik onay süreci Türkiye'nin karşı çıkması nedeniyle daha da uzadığı takdirde bu ülkeyi beklememeleri gerektiğini...
Türkiye’nin kabul etmediği asbestli gemi batırılacak
Türkiye'nin çevrecilerin yoğun tepkisi sonucu sökümünü gerçekleştirmeyi kabul etmediği asbestli Brezilya gemisi, Atlas Okyanusu'nda batırılacak.
AYM Başkanlığı’na yeniden Zühtü Arslan seçildi
2015 yılından bu yana Anayasa Mahkemesi başkanlığını yürüten Zühtü Arslan bu göreve üçüncü kez seçildi.
Nebati: EYT’nin bütçeye maliyeti 255 milyar lira
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT düzenlemesinin 2023 bütçesine maliyetinin 255 milyar lira olduğunu açıkladı. Nebati, "Kasada hazır duruyor"...
Ortadoğu’daki gerilim İsrail’le normalleşmeyi nasıl etkiler?
Türkiye seçimler öncesinde bir taraftan İsrail ile normalleşme sürecini devam ettirmek isterken, diğer yandan Filistin konusunda hassas tabanını gözetmeye çalışıyor.
AKP iktidarına yön veren aktör: MHP
Sinan Ateş cinayetiyle gündemde olan MHP'ye kim oy veriyor? Siyasete nasıl yön veriyorlar? DW Türkçe'den Burcu Karakaş, 54. yaşını kutlamaya...
AB’den Bulgaristan-Türkiye sınırına İHA gönderme planı
AB Komisyonu, yasa dışı göçün engellenmesi için dört maddelik plan açıkladı. Önlemler arasında Türkiye-Bulgaristan sınırına İHA'lar gönderilmesi ve Frontex'in varlığının...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ