$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,85
€ EURO → Alış: 20,65 / Satış: 20,73

Biden, öğrenci kredi affı için şu ana kadar 22 milyon başvuru yapıldığını belirtti

Biden, öğrenci kredi affı için şu ana kadar 22 milyon başvuru yapıldığını belirtti
  • 22.10.2022
  • 46 kez okundu

Biden, öğrenci kredi affı için şu ana kadar 22 milyon başvuru yapıldığını belirtti

ABD Başkanı Joe BidenDelaware eyaletinin Dover kentindeki Delaware Eyalet Üniversitesi’nde öğrenci kredi borcu affına ilişkin konuştu.
Öğrenci kredi borcu affının milyonlarca aileyi rahatlatacağını belirten Biden, 15 Ekim’de resmen açtıkları başvuru sitesinde şu ana kadar yapılan kayıt sayısının 22 milyona yakın olduğunu dile getirdi.
“Çevrim içi başvurular 5 dakikadan daha az zaman alıyor” diyerek aftan yararlanmak isteyen öğrencilere bir an önce müracaatlarını tamamlama çağrısında bulunan Biden, yaklaşık 40 milyon Amerikalının uygulamadan yararlanabileceğini ifade etti.

Affa karşı çıkan Cumhuriyetçileri eleştirdi

Biden, öğrenci kredi borcu affına karşı çıkan Kongre’deki Cumhuriyetçi partilileri eleştirerek “Cumhuriyetçi Kongre üyeleri ve valiler, kendi seçmenleri dahil bu yardımdan faydalanmak isteyen herkese karşı çıkmak için ellerinde geleni yapıyor” dedi.
Kovid-19 salgını döneminde birçok Cumhuriyetçinin devlet yardımlarından faydalandığına işaret eden Biden, öğrenci kredi borcu affına karşı çıkan Cumhuriyetçilerden Georgia milletvekili Marjorie Taylor Greene‘in eşinin 180 bin dolar, Florida temsilcisi Vern Buchanan‘ın da 2 milyon 300 bin dolar yardım aldığını açıkladı.

Öğrenci kredisi geri ödemeleri

Biden, 24 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, öğrenci kredisi geri ödemelerini son kez 31 Aralık’a kadar ertelediklerini ve yıllık 125 bin doların altında geliri olan kişilerin borçlarında 20 bin dolara kadar af uygulayacaklarını duyurmuştu.
Resmi Twitter hesabından planı paylaşan Biden, “Seçim kampanyasında verdiğim sözü tutarak Ocak 2023’te öğrenci kredisi geri ödemeleri başlayacak orta sınıftakilere bir nefes aralığı veriyorum” ifadesini kullanmıştı.
Plan doğrultusunda, geliri yıllık 125 bin doların altında olan kişilerin borçlarının 10 bin dolarlık kısmına af gelirken, düşük gelirlilere verilen “Pell Grants” isimli krediyi alan ve şu anda yıllık geliri 125 bin doların altında olan kişilerin borcunda da 20 bin dolar af uygulanacak.
Borçlular, Ocak 2023’te kredi geri ödemelerine başlayacak.
Türkiye’den konsolosluk kapatan ülkelere tepki
ABD'nin güvenlik uyarısının ardından terör saldırısı endişesi nedeniyle konsolosluklarını geçici olarak kapatan ülkelere Türkiye sert tepki gösterdi. Dokuz ülkenin büyükelçileri...
Milli Eğitim’den 6 yaşındaki H.K.G. için “ihmal” itirafı
H.K.G.'nin 6 yaşındayken okula gönderilmemesinin ilgili makamların takibine takılmadığı ortaya çıktı. Bürokratların "O yıllarda T.C. kimlik numarası yoktu" açıklaması kayıtlara...
İsveç terörle mücadele yasasını sertleştiriyor
İsveç Adalet Bakanı, Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasayla sadece belirli bir terör olayına karışanların değil, terör örgütleriyle her...
AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
Fin halkı İsveç olmadan NATO’ya katılmaya sıcak bakıyor
Finlerin çoğu, İsveç'in NATO üyeliğine yönelik onay süreci Türkiye'nin karşı çıkması nedeniyle daha da uzadığı takdirde bu ülkeyi beklememeleri gerektiğini...
Türkiye’nin kabul etmediği asbestli gemi batırılacak
Türkiye'nin çevrecilerin yoğun tepkisi sonucu sökümünü gerçekleştirmeyi kabul etmediği asbestli Brezilya gemisi, Atlas Okyanusu'nda batırılacak.
AYM Başkanlığı’na yeniden Zühtü Arslan seçildi
2015 yılından bu yana Anayasa Mahkemesi başkanlığını yürüten Zühtü Arslan bu göreve üçüncü kez seçildi.
Nebati: EYT’nin bütçeye maliyeti 255 milyar lira
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT düzenlemesinin 2023 bütçesine maliyetinin 255 milyar lira olduğunu açıkladı. Nebati, "Kasada hazır duruyor"...
Ortadoğu’daki gerilim İsrail’le normalleşmeyi nasıl etkiler?
Türkiye seçimler öncesinde bir taraftan İsrail ile normalleşme sürecini devam ettirmek isterken, diğer yandan Filistin konusunda hassas tabanını gözetmeye çalışıyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ