$ DOLAR → Alış: 27,39 / Satış: 27,49
€ EURO → Alış: 28,91 / Satış: 29,02

Dünya Günü’nün İlanından 52 Yıl Sonra Yuvam Dünya’dan Kayıp, Hasar ve Umudun Melodisi…

Yuvam Dünya Derneği tarafından 22 Nisan Dünya Günü’nde Kayıp, Hasar ve Umudun Melodisi adlı proje hayata geçti.

Dünya Günü’nün İlanından 52 Yıl Sonra Yuvam Dünya’dan Kayıp, Hasar ve Umudun Melodisi…
  • 25.04.2023
  • 38 kez okundu

Yuvam Dünya Derneği tarafından 22 Nisan Dünya Günü’nde Kayıp, Hasar ve Umudun Melodisi adlı proje hayata geçti. Türkiye’nin değerli müzisyenleri ile hazırlanan Kayıp, Hasar ve Umudun Melodisi isimli şarkı adeta iklim krizinin bilançosunu seslendiriyor. Kayıp bölümünde artık sesini duyamadığımız nesli tükenen kuşlar Dodo, Kauai ve Po’ouli’nin sesleri de sanatçılara eşlik ediyor. Cıvıltılar eşliğinde kaybettiklerimizin güzelliği anlatılıyor. Ardından gelen kayıp bölümünde artan gerilimle birlikte iklim krizi nedeniyle ortaya çıkan seller, orman yangınları, sera gazı salımları ve tüketim çılgınlığının karmaşasının uğultusuna kulak verirken umut bölümü için genç bir müzisyenin de melodiye katılmasıyla umudun tatlı melodisi yükseliyor. Doğa ile insan uyumu yakaladığında umudun daima var olacağı anlatılıyor. 

Şarkı için hazırlanan klipte ise bu hikaye; sosyal medyanın ünlü içerik üreticilerinden Alper Tüydeş, Emin Yoğurtçuoğlu, Gökçe Coşkun ve diğer çevre ve doğa fotoğrafçılarının belgelediği fotoğraf ve videolarla anlatılıyor. 
 

Tolga Taviş’in bestelediği, değerli müzisyenler Efdal Altun (Viyola), Bülent Evcil (Flüt), Onur Özkaya (Kontrbas), İpek Mine Sonakın (Arp) ve 14 yaşındaki Ali Aras Özcan’ın (Çello) icra ettiği parçanın kaydı Hayyam Stüdyolarında gerçekleşirken düzenlemesi Cem Öget’e ait. Proje, Yuvam Dünya Derneği’nin sosyal medyadan yaptığı iklim dostu yaşam önerileri ile Dünya Günü’nde tüm dünyalıları iklim kriziyle mücadeleye davet ediyor.

22 Nisan Dünya Günü, iklim krizi ve çevre konularına dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenen uluslararası bir gün… Peki Dünya Günü’nün ilanından 52 yıl sonra dünya ne durumda? 

Dünyanın sıcaklığı her geçen gün biraz daha yükseliyor. 1,5 derece olan risk sınırı içerisinde kalmamız gitgide zorlaşıyor. İklim mültecileri her geçen gün artıyor. Ülkeler fosil yakıt tüketimini söz verdikleri seviyeye indiremedi. Şehirler söz verdiği atılımları yapamadı ve karbon ayak izi hedeflendiği seviyede azalmadı. Gıda israfının önüne geçilemedi ve açlık seviyesi yükseldi.

 Doğal su kaynakları tükenmek üzere ve dünya su krizi ile burun buruna. Artan orman yangınları nedeniyle her geçen gün büyük bir doğal karbon yutağımızı daha kaybediyoruz. Biyoçeşitlilik kritik seviyede azaldı. 1929’dan bu yana 40.516.792 canlı, 10.056 kuş türü, 2.674 amfibi, balık ve diğer tür yok oldu. İklim adaletsizliği her geçen daha dezavantajlı gruplarda ağırlığını hissettiriyor. Çocuklarda ve gençlerde eko-anksiyete ortaya çıktı. 

Tüm bu durumun içerisinde Yuvam Dünya Derneği, bu özel günde neslimizin iklim krizi ile mücadelesini anlatan bir projeye imza atarak bu hikayeye dikkat çekmeyi amaçlıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Etiketler: /

Türkiye Kuzey Irak’tan petrol ithalatını yeniden başlatıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan limanına yapılan, Türkiye'nin Mart ayında durdurduğu petrol ithalatının bu hafta içinde başlatılacağı açıklandı.
Merkel’den Erdoğan anısı: Onların Başbakanı benim
Almanya'nın eski başbakanı Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler konusunun Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme geldiğini ve kendisine "Onların Başbakanı benim" dediğini söyledi.
Ankara’da bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara saldırısının ardından Kuzey Irak’a hava operasyonu
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü girişine gerçekleştirilen saldırı girişimini PKK üstlendi. TSK, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere hava operasyonu düzenledi.
Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara’daki saldırıda yanıtı aranan sorular
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik saldırının ardından iki sorunun yanıtı aranıyor: İki saldırgan silahlarla Kayseri'ye nasıl geldi? Çalıntı araç Ankara'ya...
NATO ve AB’den Türkiye ile dayanışma mesajı
Ankara'da düzenlenen saldırı sonrasında NATO ve AB'den saldırıyı kınama, Türkiye ile dayanışma mesajları geldi.
Erdoğan: Avrupa Birliği’nden herhangi bir beklentimiz yoktur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki konuşmasında muhalefete yeni anayasa için iş birliği çağrısı yaparken, AİHM ile AB'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu.
TİP Can Atalay için Özgürlük Yürüyüşü başlattı
TİP, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın da aralarında bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesi nedeniyle Hatay'dan Ankara'ya Özgürlük Yürüyüşü başlattı. TİP'li vekiller...
ABD’de kapanma son dakikada atlatıldı
ABD'de bugün başlayan yeni mali yıla dair federal bütçe üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle oluşan kapanma tehlikesi son dakikada aşıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ