$ DOLAR → Alış: 27,43 / Satış: 27,54
€ EURO → Alış: 28,75 / Satış: 28,86

Hindistan nüfusu Çin’i haftaya geçiyor

BM, Hindistan’ın “dünyanın en kalabalık ülkesi” unvanını, bu unvanı beşinci yüzyıldan beri taşıyan Çin’den gelecek hafta alacağını açıkladı.

Hindistan nüfusu Çin’i haftaya geçiyor
  • 25.04.2023
  • 45 kez okundu

Birleşmiş Milletler (BM), Hindistan nüfusunun Çin nüfusunu gelecek hafta geride bırakacağını açıkladı. Nüfusu hemen hemen 1 milyar 430 milyon kişiye ulaşacak olan Hindistan, böylece dünyanın en kalabalık ülkesi unvanına kavuşmuş olacak.

Pazartesi günü BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı tarafından yapılan açıklamada, “Hindistan’ın nüfusunun, bu ayın sonunda, 1 milyar 425 milyon 775 bin 850 kişiye ulaşması beklenmektedir. Böylece Hindistan nüfusu, Çin nüfusunu yakalamış ve ardından geçmiş olacaktır” denildi. BM’nin her yıl yayınladığı Dünya Nüfus Durumu raporunda, söz konusu kilometre taşına, 2023 yılının ortasında ulaşılacağı belirtilmişti.

Hindistan’ın Çin’i nüfus açısından geride bırakmasının arka planında, hem kendi nüfusunun hızlı bir artış göstermesi, hem de Çin’in nüfusunun geçen yıl düşüşe geçmiş olması yatıyor. Çin’in nüfusundaki düşüşün, onlarca yıl boyunca sıkı bir biçimde uygulanan tek çocuk politikasıyla bağlantılı olduğu belirtiliyor. Söz konusu politikanın uygulanmasına, 2016 yılında son verilmişti. Ek olarak, Çin’de doğum oranlarının, hayat pahalılığının artması nedeniyle giderek daha fazla kadının iş hayatına dahil olması nedeniyle düştüğü belirtiliyor.


Çin, “dünyanın en kalabalık ülkesi” unvanından feragat etmek üzereFotoğraf: Andy Wong/AP Photo/picture alliance

Çin, 5’inci yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden bu yana, dünyanın en kalabalık ülkesi olarak nitelendiriliyordu. Çin’in nüfus düşüşünün gelecekte de sürmesi ve içinde bulunduğumuz yüzyılın sonuna kadar yaklaşık bir milyar kişiye ulaşması bekleniyor.

Hindistan nüfusunun ise, BM tahminlerine göre, gelecek yıllarda tutarlı bir biçimde artması bekleniyor. Hindistan, giderek artan nüfusun ihtiyaç duyduğu elektrik, gıda ve barınma gibi sorunlarla karşı karşıya. Hâlihazırda birçok metropolde su sıkıntısı, hava ve su kirliliği ve gecekondulaşma gibi sorunlar mevcut.

Öte yandan hem Hindistan hem de Çin’in nüfuslarının giderek yaşlanması da dikkat çekiyor. Pekin, geçen hafta, “nüfusun giderek yaşlanmasına karşılık vermek” ve “üç çocuk doğum politikasını desteklemek ve bu konuda gerekli önlemleri almak” bağlamında bir ulusal stratejiye sahip olduklarını açıklamıştı.

AFP / BÜ,EC

DW Türkçe’ye engelsiz nasıl ulaşabilirim?

Etiketler: / / /

Gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma açılan gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı.
Enflasyon: TÜİK’e göre yüzde 61, ENAG’a göre yüzde 130
Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayı yıllık enflasyon oranını yüzde 61,53 olarak açıkladı. Ancak ENAG'ın hesaplamalarına göre enflasyon yüzde 130,13.
İran: Kafkaslarda jeopolitik değişikliklere karşıyız
Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğunu kabul eden Tahran, diğer yandan Kafkasların jeopolitik anlamda yeniden yapılandırılmasına ve sınırların kaydırılmasına karşı olduğunu...
Yeni ve demokratik anayasa ne kadar mümkün?
Erdoğan'ın çağrısının ardından 1982 Anayasası'nın değişmesi için uygun zemin olup olmadığı, ortaya demokratik bir anayasa çıkıp çıkmayacağı tartışılıyor. Siyaset bilimcilere...
Türkiye Kuzey Irak’tan petrol ithalatını yeniden başlatıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan limanına yapılan, Türkiye'nin Mart ayında durdurduğu petrol ithalatının bu hafta içinde başlatılacağı açıklandı.
Merkel’den Erdoğan anısı: Onların Başbakanı benim
Almanya'nın eski başbakanı Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler konusunun Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme geldiğini ve kendisine "Onların Başbakanı benim" dediğini söyledi.
Ankara’da bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara saldırısının ardından Kuzey Irak’a hava operasyonu
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü girişine gerçekleştirilen saldırı girişimini PKK üstlendi. TSK, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere hava operasyonu düzenledi.
Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara’daki saldırıda yanıtı aranan sorular
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik saldırının ardından iki sorunun yanıtı aranıyor: İki saldırgan silahlarla Kayseri'ye nasıl geldi? Çalıntı araç Ankara'ya...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ