$ DOLAR → Alış: 27,39 / Satış: 27,49
€ EURO → Alış: 28,91 / Satış: 29,02

Erdoğan yeni kabinesini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninden sonra yeni kabinesini açıkladı. Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Mehmet Şimşek de Hazine ve Maliye Bakanı olarak kabinede yer aldı.

Erdoğan yeni kabinesini açıkladı
  • 04.06.2023
  • 44 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Külliye’de düzenlenen yemin töreninden sonra akşam saatlerinde Çankaya Köşkü’nde yeni kabinesini açıkladı. Kabinede bir önceki dönemden sadece iki isim makamını korudu. Fahrettin Koca Sağlık Bakanı olarak, Mehmet Nuri Ersoy da Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlerine devam edecek.

Koca ve Ersoy, diğer bakanların aksine milletvekili adayı olmamıştı. Diğer bakanların tümü genel seçimlerde aday olmuş ve millletvekili seçilmişti.

Yeni kabinede öne çıkan iki isim ise Mehmet Şimşek ve Hakan Fidan oldu. Erdoğan’ın kabineye katılması için uzun süredir ikna etmeye çalıştığı ve bu göreve gelmesine kesin gözüyle bakılan Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan da kulislerde konuşulduğu gibi Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturacak.


Yeni Şehircilik, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Fotoğraf: Umit Bektas/REUTERS

Kabine yer alıp almayacağı çok tartışılan Süleyman Soylu ise yeni dönemde olmayacak. Erdoğan, Soylu’nun yerine İçişleri Bakanı olarak İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı görevlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz’ın getirildiği yeni kabinde diğer isimler şöyle yer aldı:

Adalet Bakanı: Yılmaz Tunç

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Mahinur Özdemir Göktaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Vedat Işıkhan

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı: Mehmet Özhaseki

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Alparslan Bayraktar

Gençlik ve Spor Bakanı: Osman Aşkın Bak

Milli Eğitim Bakanı: Yusuf Tekin

Milli Savunma Bakanı: Yaşar Güler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mehmet Fatih Kacır

Tarım ve Orman Bakanı: İbrahim Yumaklı

Ticaret Bakanı: Ömer Bolat

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Abdulkadir Uraloğlu

Erdoğan, yeni kabinesiyle ilk toplantısını Salı günü gerçekleştirecek.

DW/HS,HT

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl ulaşabilirim?

Etiketler: / /

Türkiye Kuzey Irak’tan petrol ithalatını yeniden başlatıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan limanına yapılan, Türkiye'nin Mart ayında durdurduğu petrol ithalatının bu hafta içinde başlatılacağı açıklandı.
Merkel’den Erdoğan anısı: Onların Başbakanı benim
Almanya'nın eski başbakanı Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler konusunun Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme geldiğini ve kendisine "Onların Başbakanı benim" dediğini söyledi.
Ankara’da bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara saldırısının ardından Kuzey Irak’a hava operasyonu
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü girişine gerçekleştirilen saldırı girişimini PKK üstlendi. TSK, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere hava operasyonu düzenledi.
Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara’daki saldırıda yanıtı aranan sorular
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik saldırının ardından iki sorunun yanıtı aranıyor: İki saldırgan silahlarla Kayseri'ye nasıl geldi? Çalıntı araç Ankara'ya...
NATO ve AB’den Türkiye ile dayanışma mesajı
Ankara'da düzenlenen saldırı sonrasında NATO ve AB'den saldırıyı kınama, Türkiye ile dayanışma mesajları geldi.
Erdoğan: Avrupa Birliği’nden herhangi bir beklentimiz yoktur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki konuşmasında muhalefete yeni anayasa için iş birliği çağrısı yaparken, AİHM ile AB'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu.
TİP Can Atalay için Özgürlük Yürüyüşü başlattı
TİP, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın da aralarında bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesi nedeniyle Hatay'dan Ankara'ya Özgürlük Yürüyüşü başlattı. TİP'li vekiller...
ABD’de kapanma son dakikada atlatıldı
ABD'de bugün başlayan yeni mali yıla dair federal bütçe üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle oluşan kapanma tehlikesi son dakikada aşıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ