$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

‘ABD’nin Afganistan’a yardımın büyük payı Washington’da çalındı’

‘ABD’nin Afganistan’a yardımın büyük payı Washington’da çalındı’
  • 05.08.2023
  • 85 kez okundu

‘ABD’nin Afganistan’a yardımın büyük payı Washington’da çalındı’

Demokratlar, ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği milyarlarca doların denetimini artırma girişimini engelledi. Intercept, ABD’nin Afganistan’daki harcamalarını takip eden düzenleyici kurumun bir uyarı yayımladığını bildirdi.

Afganistan’ın Yeniden İnşası Genel Müfettişi (SIGAR) John Sopko, geçen hafta Quincy Sorumlu Devlet Yönetimi Enstitüsü’nün düzenlediği bir etkinlikte, yetersiz kontrolle çok fazla parayı çok hızlı harcamanın öngörülemeyen sonuçlara yol açacağını söyledi. Sopko, ABD’nin bir yıl içerisinde Ukrayna’ya verdiği paranın, Afganistan’a 12 yıl içerisinde verdiğinden çok daha fazla olduğunu kaydetti.
“Bu kadar çok para geliyorsa biliyorsunuz ki bir kısmı çalınacak” diyen Sopko, “Afganistan’da varoluşsal tehdit yolsuzluktu. Taliban değildi. Bizi mahveden bu yolsuzluk oldu” diye ekledi.
Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nün kıdemli araştırma görevlisi Aleksandr Knyazev, Sputnik’e açıklamasında, “Sopko’nun sözlerine göre, eğer Afganistan’da varoluşsal tehdit yolsuzluksa o zaman bunun Ukrayna için de varoluşsal tehdit olduğunu inkar etmek için hiçbir sebep görmüyorum. Sadece Rus değil Avrupa medya kaynaklarında da Ukrayna’da silah dahil Batı yardımıyla yapılan yolsuzluklara ilişkin çok sayıda haber yapıldı. Batı’nın Ukrayna’ya sağladığı silahın artık büyük miktarlarda dünyayı gezdiği ifade edildi” ifadesini kullandı.
Afganistan’da yolsuzluğun artık geçmişte kalan bir mesele olduğunu dile getiren Knyazev, “Öncelikle Batı yapımı silahın ülke dışına sızma vakaları son derece az. İkincisi, Taliban harekatına sempati duymayan dış gözlemciler bile Taliban iktidara geldikten sonra Afganistan’da yolsuzluk düzeyinin düştüğünü kaydediyor. Evet, 20 yıl boyunca Batı’nın Afganistan’a yaptığı yardım çalınıyordu, ama öncelikle Afganlar tarafından değil, bunu kaydetmek lazım. Ama artık bu dönem Afganistan için kapanmıştır” dedi.
Ukrayna’da Batı yardım hacimlerinin giderek arttığını ve muhtemelen doruk noktasına ulaşmadığını söyleyen Rus uzman, dolayısıyla bunun, Ukraynalı ve ABD’li yetkililerin yolsuzluğa kışkırtabileceğini belirterek, “ABD’nin Afganistan’a yardımının büyük kısmının ülkeye hiç ulaşmadığını, direkt Washington’da çalındığına dikkat çekmek isterim. Birileri gelecekte, çalınan Ukrayna yardımını hesaplarsa bunun, Afganistan’a 2001-2021 döneminde verilen ve çalınan yardımın kat kat üzerinde olduğunu görecek” yorumunda bulundu.
İsrail’den Han Yunus’taki sivillere kenti boşaltma uyarısı
Gazze Şeridi'nin güneyinde de saldırılarını yoğunlaştıran İsrail, sivillere Han Yunus ve çevresindeki bölgelerinde boşaltılması uyarısında bulundu.
Beş soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Türkiye
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ortadoğu'da yaşanan son çatışmalarla ilgili devreye girebilir mi? Türkiye, İsrail'den mahkeme nezdinde davacı olabilir mi?
AP Türkiye Raportörü Cumartesi Annelerinin eylemine katıldı
AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Cumartesi Annelerinin Galatasaray'daki eylemine gözlemci olarak katıldı.
Mansur Yavaş yeniden aday olmak için başvurdu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimlerde yeniden başkan adayı olabilmek için CHP Ankara İl Başkanlığına başvurdu. Yavaş, İYİ...
Gazze’de yeni ateşkes anlaşması için koşullar zorlaşıyor
Hamas, ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze'yi vurmaya devam eden İsrail'in saldırılarında 240 kişinin öldüğünü duyurdu. Katar, İsrail saldırılarının yeni bir...
Erdoğan’dan “Fatih Terim Fonu” hakkında ilk açıklama
"Fatih Terim Fonu" adı altında yapıldığı öne sürülen dolandırıcılık iddialarıyla ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye hukuk devletidir ve...
Gazze’de çatışmalar yeniden başladı: Ölü sayısı artıyor
Gazze'de İsrail ile Hamas arasında yedi gündür süren geçici ateşkes sona erdi. İsrail bombardımanında 32 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirilirken İsrail,...
Yeşil ekonomi: Kömürden çıkış enflasyonu nasıl düşürür?
Bilimsel çalışmalara göre yeşil ekonomi modeliyle Türkiye'de milli gelir ve istihdam artabilir, enerji faturası azalarak enflasyon düşebilir. Kömürden çıkış, enflasyonda...
Trump’a Kongre’ye baskın davasında dokunulmazlık yok
Trump hakkında Capitol baskınını azmettirdiği gerekçesiyle dava açılabilecek. Temyiz mahkemesi, Trump'ın açıklamalarının dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine hükmetti.
BM: Gazze’de çatışmaların başlaması bir felaket
BM insan hakları yetkilisi Türk, Gazze'de çatışmaların yeniden başlamasını "Felaket" olarak tanımladı. Öte yandan İsrail'in Hamas'ın saldırılarından önceden haberi olduğu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ