$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Biden’la evi ve ofisinden çıkan gizli belgelerle ilgili nasıl görüşüleceği müzakere ediliyor

Biden’la evi ve ofisinden çıkan gizli belgelerle ilgili nasıl görüşüleceği müzakere ediliyor
  • 12.08.2023
  • 99 kez okundu

Biden’la evi ve ofisinden çıkan gizli belgelerle ilgili nasıl görüşüleceği müzakere ediliyor

ABD Başkanı Joe Biden’ın evinde ve ofisinde bulunan gizli belgeleri soruşturan savcıların, konuyla alakalı hangi koşullar altında kendisiyle görüşülebileceğine ilişkin Başkan’ın ekibiyle yaklaşık bir aydır müzakere ettikleri bildirildi.
NBC News’ün konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, evinde ve ofisinde başkan yardımcısı olduğu dönemden kalma gizli belgeler çıkan Biden’ın avukatlarıyla soruşturmaya atanan özel yetkili Savcı Robert Hur’ün ofisi, yaklaşık bir aydır soruşturmayla ilgili Başkan’a soruların yöneltileceği görüşmenin nasıl, ne zaman ve nerede yapılabileceğini müzakere ediyor.
Tarafların, görüşmenin yüz yüze yapılıp yapılmayacağı, yüz yüze olursa nerede gerçekleştirileceği ve Biden’a hangi soruların yöneltileceğini görüştüğünü aktaran kaynaklar, bu hususta henüz karara varılmadığını kaydetti.
Beyaz Saray ve Biden’ın avukatları, konuya ilişkin henüz açıklama yapmadı.

Biden’ın ofisi ve evinden çıkan gizli belgeler

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, 9 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Başkan’ın, Penn Biden Merkezindeki kişisel ofisinde 2 Kasım 2022’de başkan yardımcılığı döneminden kalan “gizli bilgiler içeren az sayıda belge“nin bulunduğunu söylemişti.
Belgelerin, “kilitli bir dolapta” bulunduğunu belirten Sauber, belgeler bulunur bulunmaz Biden’ın kişisel avukatlarının Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla iletişime geçtiğini açıklamıştı. 22 Ocak’ta ise Başkan’ın Delaware’deki evinin garajında yeni bir dizi “gizli belge” daha bulunduğu ortaya çıkmıştı.
Biden, ofisinden gizli belgeler çıktığını duyduğunda “şaşırdığını” söyleyerek, belgelerin içeriği konusunda bilgi sahibi olmadığını kaydetmişti.
Biden’ın Rehoboth Beach’teki yazlık evi de aranmış ancak gizli belge bulunmamıştı.
Biden’dan önce, FBI ajanlarının 8 Ağustos 2022’de Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikanesinde yaptıkları aramada gizli belgelerin ortaya çıkması ülkede uzun süre tartışılmış ve Biden, “Biri nasıl bu kadar sorumsuz olabilir?” diyerek Trump’ı eleştirmişti.
Kendi evi ve ofisinden gizli belgeler çıkınca Kongredeki Cumhuriyetçiler, Biden’a yüklenmişti.
İsrail’den Han Yunus’taki sivillere kenti boşaltma uyarısı
Gazze Şeridi'nin güneyinde de saldırılarını yoğunlaştıran İsrail, sivillere Han Yunus ve çevresindeki bölgelerinde boşaltılması uyarısında bulundu.
Beş soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Türkiye
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ortadoğu'da yaşanan son çatışmalarla ilgili devreye girebilir mi? Türkiye, İsrail'den mahkeme nezdinde davacı olabilir mi?
AP Türkiye Raportörü Cumartesi Annelerinin eylemine katıldı
AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Cumartesi Annelerinin Galatasaray'daki eylemine gözlemci olarak katıldı.
Mansur Yavaş yeniden aday olmak için başvurdu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimlerde yeniden başkan adayı olabilmek için CHP Ankara İl Başkanlığına başvurdu. Yavaş, İYİ...
Gazze’de yeni ateşkes anlaşması için koşullar zorlaşıyor
Hamas, ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze'yi vurmaya devam eden İsrail'in saldırılarında 240 kişinin öldüğünü duyurdu. Katar, İsrail saldırılarının yeni bir...
Erdoğan’dan “Fatih Terim Fonu” hakkında ilk açıklama
"Fatih Terim Fonu" adı altında yapıldığı öne sürülen dolandırıcılık iddialarıyla ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye hukuk devletidir ve...
Gazze’de çatışmalar yeniden başladı: Ölü sayısı artıyor
Gazze'de İsrail ile Hamas arasında yedi gündür süren geçici ateşkes sona erdi. İsrail bombardımanında 32 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirilirken İsrail,...
Yeşil ekonomi: Kömürden çıkış enflasyonu nasıl düşürür?
Bilimsel çalışmalara göre yeşil ekonomi modeliyle Türkiye'de milli gelir ve istihdam artabilir, enerji faturası azalarak enflasyon düşebilir. Kömürden çıkış, enflasyonda...
Trump’a Kongre’ye baskın davasında dokunulmazlık yok
Trump hakkında Capitol baskınını azmettirdiği gerekçesiyle dava açılabilecek. Temyiz mahkemesi, Trump'ın açıklamalarının dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine hükmetti.
BM: Gazze’de çatışmaların başlaması bir felaket
BM insan hakları yetkilisi Türk, Gazze'de çatışmaların yeniden başlamasını "Felaket" olarak tanımladı. Öte yandan İsrail'in Hamas'ın saldırılarından önceden haberi olduğu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ