$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Orban’dan İsveç ve Ukrayna’ya kırmızı ışık

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç’in NATO üyeliğini onaylama konusunda aceleleri olmadığını belirtti. Orban ayrıca, Ukrayna’yı da uluslararası konularda desteklemeyeceklerini ifade etti.

Orban’dan İsveç ve Ukrayna’ya kırmızı ışık
  • 26.09.2023
  • 41 kez okundu

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç’in güvenliğinin şu an tehdit altında olmadığını ve bu ülkenin NATO üyeliğini onaylamak için acele etmeyeceklerini dile getirdi. Orban, Macaristan parlamentosunda yaptığı konuşmada, “Bizi, İsveç’in NATO üyeliğini kabul etmeye zorlayacak acil bir durum mu var? Ben böyle bir şey görmüyorum” ifadelerini kullandı.

İsveç’te dört yıl önce, okul eğitimi amacıyla kamu televizyonunda gösterilen bir videoda, Macaristan demokrasisinin son 12 yılda zayıfladığına dair içerikler yayınlanmış ve bu video geçtiğimiz günlerde Macaristan’da gündeme gelmişti.

“Rus enerjisine ihtiyacımız var”

Konuşmasında Avrupa Birliği (AB) tarafından planlanan, Avrupa’yı Rus enerjisinden tamamen bağımsız hale getirme girişimlerine de karşı çıkan Orban, bunun hem ülkesinin hem de Avrupa’nın çıkarlarına aykırı olduğunu dile getirdi. Macaristan’ın, Rusya’dan gelen doğal gaz ve petrole ihtiyaç duyduğunu kaydeden Orban, diğer yandan enerji tedariği için kaynaklarını çeşitlendirme amacıyla görüşmelerde bulunduklarını ve bu bağlamda Katar, Türkiye ve Azerbaycan ile temasların devam ettiğini bildirdi.

Orban’dan Ukrayna’yı desteklememe açıklaması

Macaristan Başbakanı Orban, parlamento kürsüsünden yaptığı konuşmada, Ukrayna’daki Macar etnik kökenlilere, daha önce sahip olduğu haklar iade edilene dek, Ukrayna’yı uluslararası konularda desteklemeyeceklerini de ifade etti.

“(Macar okullarını) Ukrayna okullarına dönüştürmek istiyorlar. Bu olmazsa, okulları kapatmayı amaçlıyorlar” diyen Orban, Ukrayna’nın batısında yaşayan Macar kökenlilerin hakları için mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Budapeşte Kiev’in, Ukrayna’da yaşayan ve yaklaşık 150 bin kişiden oluşan Ukrayna vatandaşı Macar azınlığı ana dil hakkından mahrum bıraktığını savunuyor. Dönemin Ukrayna hükümeti, 2017 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile azınlıkların okullarda ana dillerini kullanmalarına kısıtlama getrmiş ve bu konu geçmişte de birçok kez iki ülke arasında tartışmalara neden olmuştu.

Aralık ayında yapılacak olan AB zirvesinde, Ukrayna’nın Birlik’e katılım sürecinin başlayıp başlamayacağına dair karar verilmesi bekleniyor. Ukrayna’ya bu konuda yeşil ışık yakılabilmesi için, tüm 27 AB üyesi ülkenin onayı gerekiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 2019 yılında bu göreve seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkedeki azınlıkların, özellikle inançları ve dilleri ile ilgili haklarının korunmasına yönelik bir tasarı hazırlanmasının gerekli olduğunu vurgulamıştı.

Reuters,DW / ET,BK

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl bağlanabilirim?

Etiketler: / / / /

TÜİK üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı
TÜİK verilerine göre Türk ekonomisi bu yılın Temmuz-Eylül döneminde yüzde 5,9 büyüdü. En yüksek büyüme oranı inşaat sektöründe kaydedilirken hanelerin...
Kudüs’te otobüs durağındaki sivillere ateş açıldı
Kudüs'te iki saldırganın bir otobüs durağında bekleyen sivillere ateş açması sonucu en az bir kişi yaşamını yitirdi.
Henry Kissinger 100 yaşında hayatını kaybetti
70'li yılların ABD dış politikasına damgasını vuran Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti. Kissinger bu yıl Pekin'e giderek Çinli lider...
Türkiye’nin iklim hedefleri yeterli mi?
İklim değişikliği ile mücadele fosil yakıt tüketiminin azaltılmasından geçiyor. Türkiye'de ise karbondioksit emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 30 artacak....
Erdoğan’ın BAE ve Katar ziyaretinde gündem Gazze
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde iklim konferansına katılacak, Katar'da ise Gazze konusunu ele alacak.
AB’den Gümrük Birliği ve vize için koşullar
AB Komisyonu, Türkiye ile yeni bir başlangıç ve stratejik iş birliği için Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve vize kolaylığı önerdi, karşılığında...
10 Ekim Katliamı’nda “ayıklanmış” rapor tartışması
Emniyet Genel Müdürlüğü, üzerinden sekiz yıl geçen 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'na ilişkin ihmalleri gösteren Mülkiye Müfettişlerinin araştırma raporunu "ayıklanmış"...
Erdoğan’dan Yunanistan ziyareti açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Yunanistan'la ihtilaflarımız dün vardı yarın da olacak. Bu gerçek, ortak paydada buluşamayacağız anlamına gelmez"...
İsveç’ten NATO üyeliği açıklaması
İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Türk mevkidaşı Hakan Fidan'ın İsveç'in NATO üyeliğinin haftalar içinde onaylanabileceğini söylediğini duyurdu.
İstanbul’da fırtına: Vapur seferleri iptal edildi
İstanbul'da fırtına nedeniyle vapur seferleri iptal edilirken, vatandaşların Marmaray ve metrobüslere yönelmesi sebebiyle duraklarda yoğunluk oluştu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ