$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Enflasyon: TÜİK’e göre yüzde 61, ENAG’a göre yüzde 130

Türkiye İstatistik Kurumu, Eylül ayı yıllık enflasyon oranını yüzde 61,53 olarak açıkladı. Ancak ENAG’ın hesaplamalarına göre enflasyon yüzde 130,13.

Enflasyon: TÜİK’e göre yüzde 61, ENAG’a göre yüzde 130
  • 03.10.2023
  • 46 kez okundu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici fiyatlarında yıllık enflayon yüzde 61,53, aylık enflasyon ise yüzde 4,75 oldu.

Sanayi sektöründeki üreticilerin ülke içine yaptığı satışların göstergesi olan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yine aylık bazda yüzde 3,4 olarak açıklandı. Yİ-ÜFE’nin yıllık artışı ise TÜİK’in hesaplamalarına göre yüzde 47,44 olarak kayıtlara geçti.

Ana harcama grupları itibarıyla Eylül ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 2,59 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, Eylül ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 30,27 ile eğitim olarak belirlendi.

ENAG’a göre enflasyon yüzde 130

Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) enflasyon verileri ise, bir kez daha TÜİK’in açıkladığı rakamlardan çok farklı çıktı. ENAG, Eylül’de aylık enflasyon oranının yüzde 6,24 olurken, yıllık enflasyonun ise yüzde 130,13 olduğunu duyurdu.

ENAG’ın güncel enflasyon bültenine göre, TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında aylık fiyat artışında yüzde 11,05 eğlence ve kültür sektörü başı çekti. Onu yüzde 9,18 ile ev eşyası takip etti.

Madde bazında ise Eylül ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 22,24 ile badana ve boya sektöründe görüldü. Salça fiyatlarındaki artış ise yüzde 17,29 ile ikinci sırada yer aldı.

Enflasyon alışverişlerimizi nasıl değiştiriyor?

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

DW,ANKA / ET,JD

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl bağlanabilirim?

Etiketler: / / /

İsrail’den Han Yunus’taki sivillere kenti boşaltma uyarısı
Gazze Şeridi'nin güneyinde de saldırılarını yoğunlaştıran İsrail, sivillere Han Yunus ve çevresindeki bölgelerinde boşaltılması uyarısında bulundu.
Beş soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Türkiye
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ortadoğu'da yaşanan son çatışmalarla ilgili devreye girebilir mi? Türkiye, İsrail'den mahkeme nezdinde davacı olabilir mi?
AP Türkiye Raportörü Cumartesi Annelerinin eylemine katıldı
AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Cumartesi Annelerinin Galatasaray'daki eylemine gözlemci olarak katıldı.
Mansur Yavaş yeniden aday olmak için başvurdu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimlerde yeniden başkan adayı olabilmek için CHP Ankara İl Başkanlığına başvurdu. Yavaş, İYİ...
Gazze’de yeni ateşkes anlaşması için koşullar zorlaşıyor
Hamas, ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze'yi vurmaya devam eden İsrail'in saldırılarında 240 kişinin öldüğünü duyurdu. Katar, İsrail saldırılarının yeni bir...
Erdoğan’dan “Fatih Terim Fonu” hakkında ilk açıklama
"Fatih Terim Fonu" adı altında yapıldığı öne sürülen dolandırıcılık iddialarıyla ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye hukuk devletidir ve...
Gazze’de çatışmalar yeniden başladı: Ölü sayısı artıyor
Gazze'de İsrail ile Hamas arasında yedi gündür süren geçici ateşkes sona erdi. İsrail bombardımanında 32 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirilirken İsrail,...
Yeşil ekonomi: Kömürden çıkış enflasyonu nasıl düşürür?
Bilimsel çalışmalara göre yeşil ekonomi modeliyle Türkiye'de milli gelir ve istihdam artabilir, enerji faturası azalarak enflasyon düşebilir. Kömürden çıkış, enflasyonda...
Trump’a Kongre’ye baskın davasında dokunulmazlık yok
Trump hakkında Capitol baskınını azmettirdiği gerekçesiyle dava açılabilecek. Temyiz mahkemesi, Trump'ın açıklamalarının dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine hükmetti.
BM: Gazze’de çatışmaların başlaması bir felaket
BM insan hakları yetkilisi Türk, Gazze'de çatışmaların yeniden başlamasını "Felaket" olarak tanımladı. Öte yandan İsrail'in Hamas'ın saldırılarından önceden haberi olduğu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ