$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Cumhuriyetin 100. yılı ABD’de coşkuyla kutlanıyor 

Cumhuriyetin 100. yılı ABD’de coşkuyla kutlanıyor 
  • 31.10.2023
  • 125 kez okundu

Hasan Çelik/Türk USA Newspaper 

ABD’de, DATÜB Amerika Temsilcisi ve Turkish Ahiskan Amerikan Foundation Başkanı Shuhrat Temirov, öncülüğünde organize edilen bayrak çekme töreni, 30 Ekim Pazartesi günü Philadelphia şehrinde belediye binasında gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı Amerika Birlesik Devletleri’nde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Kutlamalar kapsamında Pennsylvania eyaletinin en büyük şehri olan Philadelphia’de belediye binasına bayrak çekme töreni her iki ülkenin istiklal marşlarının okunmasıyla başladı.

Cumhuriyetin 100.Yılı ABD’de coşkuyla kutlanıyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen etkinlikler ile kutlanmaya devam ediliyor. 

Kutlamalar kapsamında Philadelphia şehrinde vatandaşlarımızın da katılımıyla gerçekleşen muhteşem etkinlikte, Türk bayrağı gururla göndere çekildi.

Fatih Öztürk, Cumhuriyetin 100. yılında şanlı bayrağımızı bu ülkede gönlere çekmek hepimiz için bir gurur vesilesidir

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı  (Deputy Chief of Mission) Fatih Öztürk, bayrak çekme töreninde yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 100 yıllık geçmişinden örnekler vererek, geleceğe daha iyi bir ülke bırakmak için var gücümüzle daha çok çalışacağız. Cumhuriyetin 100. Yılında şanlı bayrağımızı bu ülkede gönlere çekmek hepimiz için bir gurur vesilesidir.”dedi.

Öztürk, Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçi Murat Mercan’nın, işlerinin yoğunluğundan ve başka programlarında dolayı bu anlamlı güne katılamadı ve sizlere büyükelçimizin selamlarımı getirdim.”İfadelerini kullandı.

Öztürk, Türk bayrağı rozeti taktı

Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı  (Deputy Chief of Mission) Fatih Öztürk, bayrak çekme töreninin ardından Philadelphia Şehir Temsilcileri Direktörü Sheila Has’a Türk bayrağı rozeti taktı.

ABD’de, Türk Cumhuriyetleri Derneklerinden Cumhuriyetin 100. yılına büyük destek

ABD’nin, Philadelphia şehrindeki düzenlenen bayrak çekme törenine; Türkiye Cumhuriyeti Vaşington Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı  (Deputy Chief of Mission) Fatih Öztürk, Philadelphia Şehir Temsilcileri Direktörü Sheila Has, Göçmen İşleri Philadelphia Şehri Göçmen Ofisi Kültür İşleri Direktörü Tiffany Chang, Eski Philadelphia Belediye Meclisi Üyesi David Oh, Şehir Temsilciliği Ofisi Özel Projeler ve Etkinlikler Koordinatörü Djan Badnjevic, Azerbaycan Community of PA, Kazakh American Community of PA , Kyrgyz Yntyk Community PA, DATUB USA  Philadelphia PA, TASC Turkish American National, Steering Committee The forum of Community PA, Ahiska Foundations PA, Ahiska Turkish Community Lancaster PA, Turkish Ahiskan American Foundation başkan ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Türk ve Amerikan toplumundan vatandaşlar katıldı.

Şehir Temsilcileri Direktörü Sheila Has, Cumhuriyetiniz kutlu olsun

Philadelphia Şehir Temsilcileri Direktörü Sheila Has yaptığı konuşmasında Türkiye Cumhuriyetinin 100. yılı kutlu olsun.”dedi. 

Has, Philadelphia şehrinin 29 Ekim Cumhuriyetin 100. Yılı Kutlama Bildirisi”ni alkışlar arasında Shuhrat Temirov’a, takdim etti.

Shuhrat Temirov, bugünleri gençlerimiz geleceğe taşıyacaktır

DATÜB Amerika Temsilcisi ve Turkish Ahiskan Amerikan Foundation Başkanı Shuhrat Temirov, Bundan 100 yıl önce bu aziz millete şüheda şerbeti içen atalarımızın emanet ettiği Cumhuriyeti sizlerle beraber nice yıllara taşıyacağımızın ümidiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin 100. yılında  Philadelphia şehrinde gönlere çektiğimiz şanlı bayrağımızın ebediyete kadar dalgalanması için ve sürdürülebilirliği için 100. yılı kutlama bildirisini sporcu genç öğrenci Ali Temirov ve Aziz Sardalov’ya takdim etti.

Din görevlisi Şükrü Duyar, Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua etti

Cumhuriyetin 100. Yılı Bayrak çekme töreninin devamında Türk Ahıska Amerikan Philadelphia Camii İmam Hatibi Şükrü Duyar, tarafından Kuran-ı Kerim okundu ve dua edildi.

29 Ekim 1923’te ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milletine verilmiş en büyük mirasdır

DATÜB Amerika Temsilcisi ve Turkish Ahiskan Amerikan Foundation Başkanı Shuhrat Temirov, Cumhuriyetin 100. Yılı Bayrak çekme töreninde yaptığı konuşmada,” Philadelphia Belediye Binası’nda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl bayrak çekme törenine hoş geldiniz. “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlattığı Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasının ardından 29 Ekim 1923’te ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve değerdir. Bu değer bizi, bir milli devletin eşit haklarına sahip, devletin tek ve gerçek sahibi, onurlu, özgür düşünceli bireyler haline getirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, 100 yılı aşkın süredir karşılaştığı zorlukları aşarak yoluna devam etmiş, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yerini almayı başarmış bir devlettir.

Türkiye, büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere bağlılığı ve ilkeli dış politikasıyla bölgesine ve dünyaya ilham kaynağı olmaya devam ediyor, Tarihimizin en büyük ve kapsamlı modernleşme hamlesi olan Türkiye Cumhuriyeti, getirdiği yenilik ve atılımlarla Türk halkının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasi hayatımız benzeri görülmemiş bir dinamizm kazandı.

“Cumhuriyetin bize verdiği güç sayesinde devletimiz ve ülkemiz dünyamızda önemli bir yer edinmiştir. Uluslararası toplum ve ülkemiz dünyanın en saygın ülkelerinden biri haline geldi.

Shuhrat Temirov, Biz kardeş sevgi şehri Philadelphia’da yaşayan Ahıska Türkleriyiz ve bize dünyanın en güzel şehrinde yaşama fırsatını verdikleri için ABD Hükümeti’ne ve Philadelphia şehrine teşekkür ediyoruz. Biz ABD vatandaşıyız ve Philadelphia’da ikamet ediyoruz, gelecek nesillerimizin hayallerimizi gerçekleştirmesi için çalışıyoruz ve 70 yılı aşkın süredir NATO ve Birleşmiş Milletler müttefiki olan ABD ve Türkiye arasında dostluk bağı kurmak için birlikte çalışıyoruz. Dünyadaki birçok çatışmada barış. Barış için birlikte durduğumuzda daha güçlüyüz ve bunu yapmaya devam edeceğiz.

Büyük mücadelelerle hür fikirli, hür irfan sahibi nesillerin yetişmesini sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kurucu kahramanları saygı ve minnetle anıyoruz. 6 Şubat 2023’te meydana gelen asırlık deprem felaketinde tüm şehitlerimize ve kaybettiğimiz tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun. Bu duygu ve düşüncelerle 100. Yılını kutladığımız Cumhuriyetin ilelebet muhafaza edilmesi temennisiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı tebrik ediyor ve ebediyete intikal eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı” kutlu olsun.” İfadelerini kullandı.

Kudüs’te otobüs durağındaki sivillere ateş açıldı
Kudüs'te iki saldırganın bir otobüs durağında bekleyen sivillere ateş açması sonucu en az bir kişi yaşamını yitirdi.
Henry Kissinger 100 yaşında hayatını kaybetti
70'li yılların ABD dış politikasına damgasını vuran Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti. Kissinger bu yıl Pekin'e giderek Çinli lider...
Türkiye’nin iklim hedefleri yeterli mi?
İklim değişikliği ile mücadele fosil yakıt tüketiminin azaltılmasından geçiyor. Türkiye'de ise karbondioksit emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 30 artacak....
Erdoğan’ın BAE ve Katar ziyaretinde gündem Gazze
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde iklim konferansına katılacak, Katar'da ise Gazze konusunu ele alacak.
AB’den Gümrük Birliği ve vize için koşullar
AB Komisyonu, Türkiye ile yeni bir başlangıç ve stratejik iş birliği için Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve vize kolaylığı önerdi, karşılığında...
10 Ekim Katliamı’nda “ayıklanmış” rapor tartışması
Emniyet Genel Müdürlüğü, üzerinden sekiz yıl geçen 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'na ilişkin ihmalleri gösteren Mülkiye Müfettişlerinin araştırma raporunu "ayıklanmış"...
Erdoğan’dan Yunanistan ziyareti açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Yunanistan'la ihtilaflarımız dün vardı yarın da olacak. Bu gerçek, ortak paydada buluşamayacağız anlamına gelmez"...
İsveç’ten NATO üyeliği açıklaması
İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Türk mevkidaşı Hakan Fidan'ın İsveç'in NATO üyeliğinin haftalar içinde onaylanabileceğini söylediğini duyurdu.
İstanbul’da fırtına: Vapur seferleri iptal edildi
İstanbul'da fırtına nedeniyle vapur seferleri iptal edilirken, vatandaşların Marmaray ve metrobüslere yönelmesi sebebiyle duraklarda yoğunluk oluştu.
Aile ve Gençlik Fonu kuruldu
Evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de amaçlayan Aile ve Gençlik Fonu kurulması hakkındaki kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Pilot...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ