$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

CUMHURİYET’İN GALA GECESİNİ GİRESUNLULAR YAPTI

CUMHURİYET’İN GALA GECESİNİ GİRESUNLULAR YAPTI
  • 07.11.2023
  • 134 kez okundu

CUMHURİYET’İN GALA GECESİNİ GİRESUNLULAR YAPTI

Cumhuriyet’in ilanının 100’üncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında Amerika Karadeniz Giresunlular Derneği (AKGD) gece düzenledi.
New York’un Long Island bölgesindeki Holiday Inn otelde Pazar gecesi düzenlenen gecede Türk vatandaşları Cumhuriyet coşkusu yaşadılar.
Geceye New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, konsolos yardımcıları Ahmet Çağrı Tufan, Batuhan Çevikkalender, Din Ataşesi Ali Tos, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Gülay Aydemir ve Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi Başkan Yardımcısı Gökhan Doğan ile davetliler katıldılar.
Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için yapılan saygı duruşunun ardından ABD milli marşı ve İstiklal Marşı okundu. Programda, milli mücadele ve Atatürk konulu kısa film dev ekrandan izletildi.
“CUMHURİYETİN KURULUŞLUNDA GİRESUNLU FAKTÖRÜ…”
AKGD Başkanı Savaş Şahin gecede yaptığı konuşmada, 19 Mayıs 1919 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan Millî Mücadele’de Giresunluların 2 gönüllü alay kurarak en büyük desteği verdiğini söyledi.
Şahin, Cumhuriyetin ilanı sürecinde Atatürk’ü canları pahasına koruyan Topal Osman Ağa ve Giresunlu milli mücadele kahramanlarını, Sakarya Muharebesinde kamilen şehit olan Hüseyin Avni Alpaslan komutasındaki 42. Giresun Gönüllü Alayı mensuplarını saygı, rahmet ve dua ile yad ettiklerini belirtti.
“CUMHURİYETİMİZ YENİ YÜZYILA GÜÇLÜ BİR BAŞLANGIÇ YAPTI”
Başkonsolos Reyhan Özgür’de, Türkiye’nin, uluslararası siyasette, tam bağımsız, gündem belirleyen, oyun kurucu, etkin ve etkili bir aktör konumuna eriştiğini belirterek, “Türkiye’nin uluslararası toplum nezdindeki itibarı ve itimadı sayesinde çatışmaların çözümü ve arabuluculuk alanlarında oynadığı rol takdirle karşılanmaktadır. Dünyanın yeni ve hayati meydan okumalarla karşı karşıya olduğu bu dönemde, Cumhuriyet’imiz yeni yüzyıla güçlü bir başlangıç yapmaktadır” şeklinde konuştu.
SANATÇILAR SAHNE ALDI
Salih Şahan’ın sunduğu gecede; Bülent Çakaroğlu’nun orkestrası eşliğinde Firuze, Kemal Saray ve Aziz Emir sahne aldı.
Başkonsolos Reyhan Özgür’e gecenin anısına Giresunspor forması hediye edilirken, 100’ncü yıl pastası da kesildi.
Kudüs’te otobüs durağındaki sivillere ateş açıldı
Kudüs'te iki saldırganın bir otobüs durağında bekleyen sivillere ateş açması sonucu en az bir kişi yaşamını yitirdi.
Henry Kissinger 100 yaşında hayatını kaybetti
70'li yılların ABD dış politikasına damgasını vuran Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti. Kissinger bu yıl Pekin'e giderek Çinli lider...
Türkiye’nin iklim hedefleri yeterli mi?
İklim değişikliği ile mücadele fosil yakıt tüketiminin azaltılmasından geçiyor. Türkiye'de ise karbondioksit emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 30 artacak....
Erdoğan’ın BAE ve Katar ziyaretinde gündem Gazze
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde iklim konferansına katılacak, Katar'da ise Gazze konusunu ele alacak.
AB’den Gümrük Birliği ve vize için koşullar
AB Komisyonu, Türkiye ile yeni bir başlangıç ve stratejik iş birliği için Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve vize kolaylığı önerdi, karşılığında...
10 Ekim Katliamı’nda “ayıklanmış” rapor tartışması
Emniyet Genel Müdürlüğü, üzerinden sekiz yıl geçen 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'na ilişkin ihmalleri gösteren Mülkiye Müfettişlerinin araştırma raporunu "ayıklanmış"...
Erdoğan’dan Yunanistan ziyareti açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Yunanistan'la ihtilaflarımız dün vardı yarın da olacak. Bu gerçek, ortak paydada buluşamayacağız anlamına gelmez"...
İsveç’ten NATO üyeliği açıklaması
İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Türk mevkidaşı Hakan Fidan'ın İsveç'in NATO üyeliğinin haftalar içinde onaylanabileceğini söylediğini duyurdu.
İstanbul’da fırtına: Vapur seferleri iptal edildi
İstanbul'da fırtına nedeniyle vapur seferleri iptal edilirken, vatandaşların Marmaray ve metrobüslere yönelmesi sebebiyle duraklarda yoğunluk oluştu.
Aile ve Gençlik Fonu kuruldu
Evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de amaçlayan Aile ve Gençlik Fonu kurulması hakkındaki kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Pilot...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ