$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

George Bush’un Gazze yorumu: Sevgi nefreti yener

George Bush’un Gazze yorumu: Sevgi nefreti yener
  • 12.11.2023
  • 93 kez okundu

George Bush’un Gazze yorumu: Sevgi nefreti yener

İki farklı bölgede yaşanan çatışmaları ve saldırıları değerlendiren Bush, “Görüntüler acımasız, şiddet var” dedi. İyimser olduğunu anlatan ABD’nin eski başkanı, tarihe atıfta bulundu.

ABD’nin eski Başkanı George, devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı’na ve İsrail’in Gazze’de yol açtığı yıkıma ilişkin konuştu. Bush, devam eden savaşların ortasında, Amerikalılara Pozitif olun” çağrısı yaptı.

“Amerikalılar farkına varmalı”

Dünyada zaman zaman gerileme döngülerinden geçildiğini belirten Bush, Amerikalılar, bu ülkede yaşamaktan ne kadar mutlu olduğumuzun farkına varmalı.” dedi.

Dönemin Başkanı Bush öncülüğündeki Washington yönetimi, kimyasal silah sakladığı bahanesiyle Irak’ı işgal etmiş, masum sivillerin ölümüne yol açmıştı.

“Şiddet var ama sevgi nefreti yener”

Fox News’a konuşan Bush, şunları söyledi: Görüntüler acımasız. Evet, şiddet var. Ama nihayetinde sevgi nefreti yener. Tarih boyunca olan durum budur. Şimdi de öyle olacak.

Bunun, bazı dinleyenlere bayat geldiğinin farkındayım.” diyen Bush, konuşmasının devamında şöyle dedi: Ama bu yüzden ‘iyimser’ diyorum çünkü bunun gerçekleşeceğini biliyorum.

“Kendilerini savunma hakkı var”

Bush Enstitüsü, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarını “şiddetle” kınayan bir açıklama yapmıştı.

Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

ABD’yi ve müttefiklerimizi net bir şekilde İsrail’in, hükümetinin ve halkının yanında olmaya ve İsrail’in kendini bu tehditlere karşı savunma hakkını desteklemeye çağırıyoruz.

“İsrail’e yapılan saldırı ABD’ye yöneliktir” Bu saldırıların, aynı zamanda ABD’ye yapıldığı savunularak şunlar aktarılmıştı: Herhangi bir yerdeki özgür ve demokratik devletlere yapılan saldırılar, İsrail’de, Ukrayna’da veya başka yerlerde olsun hepimize yönelik saldırılardır.

TÜİK üçüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı
TÜİK verilerine göre Türk ekonomisi bu yılın Temmuz-Eylül döneminde yüzde 5,9 büyüdü. En yüksek büyüme oranı inşaat sektöründe kaydedilirken hanelerin...
Kudüs’te otobüs durağındaki sivillere ateş açıldı
Kudüs'te iki saldırganın bir otobüs durağında bekleyen sivillere ateş açması sonucu en az bir kişi yaşamını yitirdi.
Henry Kissinger 100 yaşında hayatını kaybetti
70'li yılların ABD dış politikasına damgasını vuran Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti. Kissinger bu yıl Pekin'e giderek Çinli lider...
Türkiye’nin iklim hedefleri yeterli mi?
İklim değişikliği ile mücadele fosil yakıt tüketiminin azaltılmasından geçiyor. Türkiye'de ise karbondioksit emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 30 artacak....
Erdoğan’ın BAE ve Katar ziyaretinde gündem Gazze
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde iklim konferansına katılacak, Katar'da ise Gazze konusunu ele alacak.
AB’den Gümrük Birliği ve vize için koşullar
AB Komisyonu, Türkiye ile yeni bir başlangıç ve stratejik iş birliği için Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve vize kolaylığı önerdi, karşılığında...
10 Ekim Katliamı’nda “ayıklanmış” rapor tartışması
Emniyet Genel Müdürlüğü, üzerinden sekiz yıl geçen 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'na ilişkin ihmalleri gösteren Mülkiye Müfettişlerinin araştırma raporunu "ayıklanmış"...
Erdoğan’dan Yunanistan ziyareti açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Yunanistan'la ihtilaflarımız dün vardı yarın da olacak. Bu gerçek, ortak paydada buluşamayacağız anlamına gelmez"...
İsveç’ten NATO üyeliği açıklaması
İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Türk mevkidaşı Hakan Fidan'ın İsveç'in NATO üyeliğinin haftalar içinde onaylanabileceğini söylediğini duyurdu.
İstanbul’da fırtına: Vapur seferleri iptal edildi
İstanbul'da fırtına nedeniyle vapur seferleri iptal edilirken, vatandaşların Marmaray ve metrobüslere yönelmesi sebebiyle duraklarda yoğunluk oluştu.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ