$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Eski ABD First Lady’si Rosalynn Carter hayatını kaybetti

Eski ABD First Lady’si Rosalynn Carter hayatını kaybetti
  • 20.11.2023
  • 53 kez okundu

Eski ABD First Lady’si Rosalynn Carter hayatını kaybetti

Eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Jimmy Carter’ın eşi Rosalynn Carter, 96 yaşında hayatını kaybetti. Rosalynn Carter kimdir? İşte Rosalynn Carter’ın hayatı ve biyografisi…

Rosalynn Carter’ın ölümü, kendisinin kurduğu insan hakları örgütü Carter Merkezi tarafından duyuruldu.

Açıklamada, Georgia eyaletinde “Ailesinin yanında huzur içinde hayatını kaybetti” denildi.

Carter’a demans teşhisi konulmuş ve geçen cuma evinde özel bakıma alınmıştı. Ölüm haberi bundan iki gün sonra geldi. 

Çiftin, Jack, Chip, Jeff ve Amy adlı 4 çocuğu ile 11 torunu ve 14 torununun çocuğu bulunuyor.

99 yaşındaki eski Amerikan Başkanı Jimmy Carter, eşinin ölümünün ardından, “Rosalynn, başardığım her şeyde benimle eşit paya sahipti. İhtiyacım olduğunda bana rehberlik etti ve cesaret verdi” dedi.

Carter çifti, 1946 yılında Jimmy Carter 21, Rosalynn ise 18 yaşındayken evlenerek en uzun süre evli kalan başkanlık çifti olmuştu. Jimmy Carter, tek dönemlik başkanlığı 1981’de sona erdikten sonra, Rosalyn Carter kar amacı gütmeyen Carter Vakfı ve Habitat for Humanity hayır kurumunun bir parçası olarak önemli rol oynadı.

Jimmy Carter 2015 yılında verdiği bir demeçte “Yaptığım en iyi şey Rosalynn ile evlenmekti. Bu benim hayatımın zirvesidir” demişti. 1977’de Washington’a gelmeden önce alçakgönüllü ve sessiz biri olarak görülen Rosalynn Carter, etkili bir konuşmacı, kampanyacı ve aktivist olarak kendini geliştirdi.Beyaz Saray yıllarında ve sonrasında akıl hastalıkları konusunda yoğun şekilde çalıştı.

First Lady, eşinin başkanlığı süresince kabine toplantılarına ve siyasi strateji tartışmalarına gözlemci olarak katılması için sık sık davet edilirdi. Jimmy Carter 1978 yılındaki bir röportajında çok gizli bilgiler dışında neredeyse her şeyi eşiyle paylaştığını söylemiş; “Bence o Amerikan halkının bilincini ve tutumlarını belki de benden daha iyi anlıyor” demişti.First Lady aynı zamanda Latin Amerika’ya önemli resmi görevlerle gönderildi ve kadınlara yasalar önünde eşit muamele edilmesini sağlamak amacıyla ABD Anayasası’nda yapılan Eşit Haklar Değişikliği’nin onaylanması için yürütülen kampanyanın parçası oldu.

İslam devriminden sonra Amerikalı diplomatların Tahran’da esir tutulduğu İran rehine krizi, Carter’ın yeniden seçilmek istediği dönemde meydana geldi. Kriz, açmazı çözmeye çalışırken kampanya yapmaktan kaçındığı için ikinci dönem seçilememesinde rol oynadı.Bu süre zarfında Rosalynn Carter 44 günlük bir tur sırasında 34 eyalette 112 şehirde konuşmalar yaparak kocasına destek olmaya çalıştı. Konuşmaları ve kalabalığın içine girmesi, Carter’ın 1980 önseçimlerinde Demokrat rakibi Ted Kennedy’yi yenmesine yardımcı oldu, ancak Carter genel seçimlerde ezici bir çoğunlukla Reagan’a yenildi.Eleanor Rosalynn Smith 18 Ağustos 1927’de Plains’de Edgar ve Alice Smith çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi ve 7 Temmuz 1946’da Carter ile evlendi. Çiftin dört çocuğu oldu.

Akıl sağlığı sorunlarına olan ilgisi 1970’lerin başında, kocasının valilik kampanyasına yardım ederken, memleketi Georgia’daki sorunun derinliğini ve insanların bu konuda konuşmaktaki isteksizliğini fark etmesiyle başladı. Eyaletin First Lady’si olarak, akıl hastalarına yönelik hizmetleri iyileştirmek üzere kurulan valilik komisyonunun bir üyesiydi.Beyaz Saray’da, Başkan’ın Ruh Sağlığı Komisyonu’nun onursal başkanı oldu ve 1980’de yerel ruh sağlığı merkezlerine fon sağlanmasına yardımcı olan yasanın geçmesinde kilit rol oynadı.

Washington’dan ayrıldıktan sonra çalışmalarını 1982’de Atlanta’da kurdukları özel, kar amacı gütmeyen bir kurum olan Carter Vakfı aracılığıyla sürdürdü. Ruh sağlığı, erken çocukluk dönemi aşılamaları, insan hakları, çatışma çözümü ve kentsel toplulukların güçlendirilmesi konularında savunuculuk yapmaya devam etti.1998 yılında yazdığı “Akıl Hastası Birine Yardım Etmek” adlı kitabı hakkında konuşan Carter, akıl hastalarının ayrımcılıktan kurtulacağı günü özlemle beklediğini söyledi.

Carter’lar Washington’dan sonraki yıllarında da Habitat For Humanity yardım kuruluşunun kilit isimlerindendi ve muhtaç aileler için evler inşa edilmesine yardımcı oldular. Bu insani çabaları 2002 yılında Jimmy Carter’ın Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmesiyle taçlandırıldı.Ödülü kazandığını öğrendiği gün Plains’te yaptığı bir konuşmada gözleri dolan Jimmy Carter, “Yaptığım her şeyin bir parçası olan Rosalynn’e özellikle minnettarım” dedi.Rosalynn Carter, otobiyografisi “First Lady From Plains “i 1984 yılında yayınladı ve üç kitap daha yazdı. 2001 yılında Ulusal Kadınlar Onur Listesi’ne dahil edildi.

İsrail’den Han Yunus’taki sivillere kenti boşaltma uyarısı
Gazze Şeridi'nin güneyinde de saldırılarını yoğunlaştıran İsrail, sivillere Han Yunus ve çevresindeki bölgelerinde boşaltılması uyarısında bulundu.
Beş soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Türkiye
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ortadoğu'da yaşanan son çatışmalarla ilgili devreye girebilir mi? Türkiye, İsrail'den mahkeme nezdinde davacı olabilir mi?
AP Türkiye Raportörü Cumartesi Annelerinin eylemine katıldı
AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Cumartesi Annelerinin Galatasaray'daki eylemine gözlemci olarak katıldı.
Mansur Yavaş yeniden aday olmak için başvurdu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimlerde yeniden başkan adayı olabilmek için CHP Ankara İl Başkanlığına başvurdu. Yavaş, İYİ...
Gazze’de yeni ateşkes anlaşması için koşullar zorlaşıyor
Hamas, ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze'yi vurmaya devam eden İsrail'in saldırılarında 240 kişinin öldüğünü duyurdu. Katar, İsrail saldırılarının yeni bir...
Erdoğan’dan “Fatih Terim Fonu” hakkında ilk açıklama
"Fatih Terim Fonu" adı altında yapıldığı öne sürülen dolandırıcılık iddialarıyla ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye hukuk devletidir ve...
Gazze’de çatışmalar yeniden başladı: Ölü sayısı artıyor
Gazze'de İsrail ile Hamas arasında yedi gündür süren geçici ateşkes sona erdi. İsrail bombardımanında 32 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirilirken İsrail,...
Yeşil ekonomi: Kömürden çıkış enflasyonu nasıl düşürür?
Bilimsel çalışmalara göre yeşil ekonomi modeliyle Türkiye'de milli gelir ve istihdam artabilir, enerji faturası azalarak enflasyon düşebilir. Kömürden çıkış, enflasyonda...
Trump’a Kongre’ye baskın davasında dokunulmazlık yok
Trump hakkında Capitol baskınını azmettirdiği gerekçesiyle dava açılabilecek. Temyiz mahkemesi, Trump'ın açıklamalarının dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine hükmetti.
BM: Gazze’de çatışmaların başlaması bir felaket
BM insan hakları yetkilisi Türk, Gazze'de çatışmaların yeniden başlamasını "Felaket" olarak tanımladı. Öte yandan İsrail'in Hamas'ın saldırılarından önceden haberi olduğu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ