$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Arjantin’de seçimi anarko kapitalist Javier Milei kazandı

Arjantin’de devlet başkanlığı seçimini aşırı liberal sağ popülist Javier Milei kazandı. Milei, Merkez Bankası’nı lağvetmek ve Amerikan Doları’nın da resmi para birimi olarak kullanılmasını istiyor.

Arjantin’de seçimi anarko kapitalist Javier Milei kazandı
  • 20.11.2023
  • 69 kez okundu

Latin Amerika ülkesi Arjantin’de Pazar günü yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu, muhalefetteki aşırı liberal sağ popülist siyasetçi Javier Milei önde bitirdi. Elde edilen sonuçlara göre Milei oyların yüzde 55,95’ini alırken rakibi ve Ekonomi Bakanı Sergie Massa’nın oy oranı yüzde 44,04’te kaldı. Seçim sonrası başkent Buenos Aires’te taraftarlarına seslendiği konuşmasında yenilgiyi kabul eden 51 yaşındaki Massa, Arjantinlilerin çoğunluğununu Milei’yi seçtiğini belirterek rakibinin seçim zaferini kutladı.

Arjantin’in 53 yaşındaki müstakbel devlet başkanı Milei de dün akşam yaptığı zafer konuşmasında “Bugün Arjantin’in yeniden imarı başlıyor. Bu tarihi bir akşam” ifadelerini kullandı. Kendini “anarko kapitalist” olarak tanımlayan ekonomist Milei, Arjantin’in yeniden bir dünya gücü olması için “özgürlük modeli” uygulayacağını belirterek kuracağı hükümetin önünde “devasa sorunların” bulunduğunu kaydetti. Bunları “enflasyon, stagnasyon, istihdam yetersizliği, güvensizlik, yoksulluk ve acı” şeklinde sıralayan Milei, sorunların “özgürlük fikrinin kucaklanması” ile çözülebileceğini dile getirdi.

Seçim kampanyasındaki radikal söylemleri

Seçim kampanyasında popülist söylemleri ile dikkat çeken Milei, ekonomide radikal adımlar atacağından bahsetmişti. Milei, Merkez Bankası’nı lağvetmek istediğini, kamu harcamalarını “elektrikli testere” ile keseceğini ve Arjantin’in para birimi Peso yerine Amerikan Doları’nı yürürlüğe koyacağını söylüyor. Kürtaja ve okullarda cinsellik eğitimine karşı olan Milei, iklim dönüşümünden insanların sorumlu olduğuna da karşı çıkıyor.

Milei’nin söylemlerinin devlet başkanlığı seçiminin ilk turundan sonra ise yumuşamaya başladığı görülmüştü.

Ağır bir ekonomik kriz yaşayan Latin Amerika’nın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Arjantin’de enflasyon yüzde 140’ın üzerinde ve halkın yüzde 40’ı yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Devlet başkanlığı görevini 10 Aralık’ta devralacak

Sıklıkla ABD’nin eski Başkanı Donald Trump ve Brezilya’nın eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile kıyaslanan Milei, devlet başkanlığı görevini 2019 yılından beri sürdüren merkez soldaki Devlet Başkaın Alberto Fernandez’den 10 Aralık’ta devralacak.

Ustaca şekillendirilmiş gür saçları nedeniyle taraftarları Milei’yi “peruk” olarak adlandırıyor. Seçim zaferinin ardından başkentte toplanan seçmenleri, “Peruk devlet başkanı oluyor” şeklinde sloganlar attı. New York Times gazetesine konuşan kuaförü de Wolverine adlı çizgi film karakterinden esinlendiğini söylüyor.

Reuters,AFP/HS,CÖ

DW Türkçe ile VPN’e nasıl ulaşabilirim?

Etiketler: / / /

Kudüs’te otobüs durağındaki sivillere ateş açıldı
Kudüs'te iki saldırganın bir otobüs durağında bekleyen sivillere ateş açması sonucu en az bir kişi yaşamını yitirdi.
Henry Kissinger 100 yaşında hayatını kaybetti
70'li yılların ABD dış politikasına damgasını vuran Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti. Kissinger bu yıl Pekin'e giderek Çinli lider...
Türkiye’nin iklim hedefleri yeterli mi?
İklim değişikliği ile mücadele fosil yakıt tüketiminin azaltılmasından geçiyor. Türkiye'de ise karbondioksit emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 30 artacak....
Erdoğan’ın BAE ve Katar ziyaretinde gündem Gazze
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde iklim konferansına katılacak, Katar'da ise Gazze konusunu ele alacak.
AB’den Gümrük Birliği ve vize için koşullar
AB Komisyonu, Türkiye ile yeni bir başlangıç ve stratejik iş birliği için Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve vize kolaylığı önerdi, karşılığında...
10 Ekim Katliamı’nda “ayıklanmış” rapor tartışması
Emniyet Genel Müdürlüğü, üzerinden sekiz yıl geçen 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'na ilişkin ihmalleri gösteren Mülkiye Müfettişlerinin araştırma raporunu "ayıklanmış"...
Erdoğan’dan Yunanistan ziyareti açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Yunanistan'la ihtilaflarımız dün vardı yarın da olacak. Bu gerçek, ortak paydada buluşamayacağız anlamına gelmez"...
İsveç’ten NATO üyeliği açıklaması
İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Türk mevkidaşı Hakan Fidan'ın İsveç'in NATO üyeliğinin haftalar içinde onaylanabileceğini söylediğini duyurdu.
İstanbul’da fırtına: Vapur seferleri iptal edildi
İstanbul'da fırtına nedeniyle vapur seferleri iptal edilirken, vatandaşların Marmaray ve metrobüslere yönelmesi sebebiyle duraklarda yoğunluk oluştu.
Aile ve Gençlik Fonu kuruldu
Evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de amaçlayan Aile ve Gençlik Fonu kurulması hakkındaki kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Pilot...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ