$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Perakende yasası zincir marketlerde fiyat indirimi sağlayacak

Perakende yasasının kapsamındaki uygulamalar küçük esnafı korur nitelikte. Zincir marketlere karşı bir güç olan yasanın fiyatlara da indirim …

Perakende yasası zincir marketlerde fiyat indirimi sağlayacak
  • 05.04.2022
  • 146 kez okundu

Perakende yasasının kapsamındaki uygulamalar küçük esnafı korur nitelikte. Zincir marketlere karşı bir güç olan yasanın fiyatlara da indirim sağlatacağı düşünülüyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, Perakende Maddesi’nin çıkması gerektiği konusunu tekrar gündeme getirdi.

KORONAVİRÜS SALGINI VE SAVAŞ MARKETLERDEKİ FİYATLARI ARTIRDI

Palandöken, Restoran ve Kafeler Dijitalleşiyor Projesi’nin saha uygulaması için geldiği Antalya’da, gerek salgın sonrası gerekse Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle marketlerde fiyatlarda önemli bir yükselme gözlendiğini tabir etti.

TEMEL BESİNDE VE HİJYENİK ESERLERDE KDV İNDİ

Palandöken, temel besin eserlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e, mecburî tüketimde deterjan, çocuk bezleri, havlu kağıtları üzere hijyenik eserlerde de yüzde 18’den yüzde 8’e indiğini anımsattı.

“VATANDAŞ İNDİRİMLERİN FİYATLARA YANSIMAMASINDAN ŞİKAYETÇİ”

Bir taraftan ise elektrik, doğalgaz, akaryakıt, mazot, LPG fiyatlarına de sık sık artırım geldiğini aktaran Palandöken, “Vatandaş, ‘Devlet elini bu kadar taşın altına koyuyor, KDV indirimleri yapıyor, biz niçin hissetmiyoruz?’ diyor.” sözünü kullandı.

“BÖLGESEL ÜRETİM ARTIRILMALI”

Palandöken, bu açıdan bölgesel üretimin artırılması gerektiğini söyledi.
Her havzada yetiştirilebilen eserlere daha fazla yük verilmesi gerektiğini belirten Palandöken, bu durumun hem ülke iktisadına hem de eserlerin organik olmasına katkı sağlayacağını bildirdi.

Palandöken, köy kent projelerinin verimliliğini artıracak bir model oluşturulması gerektiğine değinerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yapacağımız tek şey, bölgesel üretime yük vermek. Yoksa her dükkana bir tane kolluk kuvvetiyle fiyatları indirme çabası tahminen caydırıcı olur. Fakat fiyatların kontrolörlüğünde mümkün olmayan bir denetleme var. En değerlisi insanın ahi kültüründen gelen vicdan muhasebesi.


DEVLET YÜZDE 10 İNDİRDİ, ÜRETENLER DE YÜZDE 10 İNDİRSİN

Devlet yüzde 10 indirdi, artık ortadaki zincirler, üretenler de kendilerinden yüzde 10’luk bir fedakarlık yapsın ki müşteriler rahat edebilsin.”

“ÜRÜNLER ZİNCİR MARKETLERİN MONOPOLÜNDEN ÇIKMALI”

Eserlerin zincir marketlerin monopolünden çıkması gerektiğini belirten Palandöken, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“10 bin tane mağazası olan bir insan fiyat indirir mi? Her vilayette fiyat birlikteliği oluyor. Rekabet ögesi doğuracak işletmelerin çoğalması gerekiyor. Yoksa tek başına bunların eline bırakırsanız 10 bin mağazası olanda 10 binlerce teneke yağ olur, şeker olur. Hem piyasada zahmet hem de fiyat artırımına sebep olur. Bunun için bir an önce bu hususta tedbir alınması lazım. Mutlak ve mutlak Perakende Maddesi’nin çıkarılması lazım.

BİRÇOK ESERİ İNHİSARINA ALIP SONRA BESİNDE İNDİRİM YAPILMASINI BEKLEMEK GERÇEK DEĞİL

Ayakkabı mevsimi ayakkabı satacaksınız, okullar açılacak kırtasiye materyalini satacaksınız, birçok eseri tekelinize alacaksınız ondan sonra besin hususu fiyatları düşecek diye bekleyeceksiniz. Mümkün değil. Tarladan bedavaya da alsa size daha değerliye satmak için uğraş veren zincir mağazalarla kesinlikle Perakende Maddesi’ni çıkarıp, çaba etmek lazım. Yoksa fiyatların düşmesini beklemek hayal olur.”

Etiketler: / / / /

ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ