$ DOLAR → Alış: 27,39 / Satış: 27,49
€ EURO → Alış: 28,91 / Satış: 29,02

Berlin: Çin Büyükelçisi sınırı aştı

Alman hükümetinin temsilcisi Michael Roth, Çin Büyükelçisi’nin eski Sovyet ülkelerinin egemenliğine ilişkin açıklamasının uluslararası hukukun ihlali olduğunu söyledi. Çin’den de konuya ilişkin açıklama geldi.

Berlin: Çin Büyükelçisi sınırı aştı
  • 25.04.2023
  • 40 kez okundu

Almanya Federal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Michael Roth, Fransa’da görev yapan Çin Büyükelçisi’nin Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsız olan ülkelerin egemenliğinin uluslararası hukukta dayanağının olmadığı yönündeki açıklamasına sert tepki gösterdi. Roth, bu açıklamasıyla Ukrayna’nın da egemenliğini tartışmaya açan Çin Büyükelçisi Lu Şayı’nın “kesinlikle sınırı aştığını” ve “devletler hukukunu sorguladığını” söyledi.

Baltık ülkelerinden Çin Büyükelçisi’nin Fransa’da “istenmeyen kişi” ilan edilmesi yönünde talepler geldiğini belirten Roth, bu talebe Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden 80’den fazla milletvekilinin de destek verdiğini kaydetti.


Michael RothFotoğraf: Bernd von Jutrczenka/dpa/picture alliance

Çin hükümeti de gelen eleştirilere ilişkin yaptığı açıklamada, Pekin’in eski Sovyet ülkelerinin bağımsızlığını bir değişiklik olmadan tanımaya devam ettiğini duyurdu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, “Çin, eski Sovyet ülkelerinin konumuna ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından egemenliklerine saygı duyar” ifadelerini kullandı.

Sözcü, gazetecilerin soruları üzerine Çin’in “Ukrayna’yı da egemen bir ülke olarak” değerlendirdiğini söyledi.

Tartışmalara neden olan Çin Büyükelçisi ne dedi?

Büyükelçi Lu Şayı, Cuma akşamı Fransa’da LCI televizyonunda katıldığı bir programda, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsız olan Doğu Avrupa ülkelerinin egemenlik haklarını sorgulayan ifadeler kullandı. Lu, bu ülkelerin “uluslararası hukuk çerçevesinde etkin bir statüye sahip olmadığını, zira bunların egemen devlet olma statüsünü onaylayan uluslararası bir anlaşmanın bulunmadığını” söyledi.

Söyleşide Çin Büyükelçisi’ne Kırım’ın Ukrayna’ya ait olup olmadığı sorusu da yöneltildi. Büyükelçi Lu da, “Soruna nasıl baktığınıza bağlı. Ortada bir tarih var. Kırım en başta Rusya’ya aitti” yanıtını verdi.

Çin Büyükelçisi’nin sözleri sadece Ukrayna’yı değil, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsız olan Estonya, Litvanya ve Letonya gibi AB üyelerini de kapsıyor.

dpa,Reuters / HS,ET

DW Türkçe’ye engelsiz nasıl ulaşabilirim?

Etiketler: / / / /

Türkiye Kuzey Irak’tan petrol ithalatını yeniden başlatıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan limanına yapılan, Türkiye'nin Mart ayında durdurduğu petrol ithalatının bu hafta içinde başlatılacağı açıklandı.
Merkel’den Erdoğan anısı: Onların Başbakanı benim
Almanya'nın eski başbakanı Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler konusunun Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme geldiğini ve kendisine "Onların Başbakanı benim" dediğini söyledi.
Ankara’da bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara saldırısının ardından Kuzey Irak’a hava operasyonu
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü girişine gerçekleştirilen saldırı girişimini PKK üstlendi. TSK, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere hava operasyonu düzenledi.
Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara’daki saldırıda yanıtı aranan sorular
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik saldırının ardından iki sorunun yanıtı aranıyor: İki saldırgan silahlarla Kayseri'ye nasıl geldi? Çalıntı araç Ankara'ya...
NATO ve AB’den Türkiye ile dayanışma mesajı
Ankara'da düzenlenen saldırı sonrasında NATO ve AB'den saldırıyı kınama, Türkiye ile dayanışma mesajları geldi.
Erdoğan: Avrupa Birliği’nden herhangi bir beklentimiz yoktur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki konuşmasında muhalefete yeni anayasa için iş birliği çağrısı yaparken, AİHM ile AB'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu.
TİP Can Atalay için Özgürlük Yürüyüşü başlattı
TİP, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın da aralarında bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesi nedeniyle Hatay'dan Ankara'ya Özgürlük Yürüyüşü başlattı. TİP'li vekiller...
ABD’de kapanma son dakikada atlatıldı
ABD'de bugün başlayan yeni mali yıla dair federal bütçe üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle oluşan kapanma tehlikesi son dakikada aşıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ