$ DOLAR → Alış: 27,39 / Satış: 27,49
€ EURO → Alış: 28,91 / Satış: 29,02

Kazakistan: İstihbarat şefine 18 yıl hapis

Geçen yılki akaryakıt protestolarıyla bağlantılı olarak gözaltına alınan eski iç istihbarat şefi Karim Masimov, vatana ihanetten 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kazakistan: İstihbarat şefine 18 yıl hapis
  • 25.04.2023
  • 42 kez okundu

Kazakistan’da iç istihbarat teşkilatının eski şefi Karim Masimov, geçen yıl ülkede patlak veren protesto eylemlerindeki rolü ve bir darbe girişiminde yer aldığı gerekçesiyle, vatana ihanet suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kazak devletine bağlı haber ajansı Kazinform’un haberine göre, Masimov’un görevde olduğu dönemde yardımcılığını yapan Enver Sadikulov ise, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İki eski istihbarat yöneticisinin varlıklarına el konulurken, her iki isim de ömür boyu devlet memurluğundan men edildi.

57 yaşındaki Masimov’un adı, Kazakistan’da darbe yapmayı planladığı iddia edilen bir grubun liderleri arasında geçiyor. Dava süreci kapalı kapılar ardında yürütülen Masimov’un kendisine yöneltilen suçlamaları kabul edip etmediği bilinmiyor.

2016-2022 yılları arasında Kazak iç istihbarat teşkilatı Ulusal Güvenlik Komitesi’nin (KNB) başkanlığını yapan Masimov, ülkede süren eylemler nedeniyle 5 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından görevinden alınmıştı.Olaydan iki gün sonra ise, Masimov’un vatana ihanet suçlamasıyla karşı karşıya olduğu duyurulmuştu. Masimov, 2007-2012 ve 2014-2016 yılları arasında da başbakanlık görevini yürütmüştü.


Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert TokayevFotoğraf: President of Kazakhstan/REUTERS

Aralarında dönemin savunma bakanının da bulunduğu bir grup kişi, 2022’deki protestolar sırasında eylemsiz kalmak veya güvenlik güçlerinin işini sabote etmek suçlamalarıyla hakim önüne çıkmış bulunuyor.

Petrol ve doğalgaz zengini Kazakistan’da, 2022 yılının başlangıcında, geniş çaplı protesto eylemleri düzenlenmişti. Akaryakıt fiyatlarının ikiye katlanmasına tepki olarak patlak veren eylemler, nihayetinde güvenlik güçleri tarafından bastırılmıştı. Eylemlerde çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı biliniyor.

Kanlı çatışmalar sırasında ve sonrasında, Tokayev’in, selefi Nursultan Nazarbayev’in inşa ettiği iktidar yapısına karşı çeşitli temizleme hamlelerinde bulunduğu kaydediliyor. Ülkenin ilk cumhurbaşkanı Nazarbayev, “elbaşı” unvanından feragat etmek zorunda kalırken, Nazarbayev’in akrabaları da siyaset ve ekonomi dünyasındaki önemli pozisyonlarını kaybetmiş bulunuyor. Vatana ihanetten hüküm giyen Masimov da, Nazarbayev’e yakınlığıyla biliniyor.

dpa / BÜ,EC

DW Türkçe’ye engelsiz nasıl ulaşabilirim?

Etiketler: / /

Türkiye Kuzey Irak’tan petrol ithalatını yeniden başlatıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan limanına yapılan, Türkiye'nin Mart ayında durdurduğu petrol ithalatının bu hafta içinde başlatılacağı açıklandı.
Merkel’den Erdoğan anısı: Onların Başbakanı benim
Almanya'nın eski başbakanı Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler konusunun Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme geldiğini ve kendisine "Onların Başbakanı benim" dediğini söyledi.
Ankara’da bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara saldırısının ardından Kuzey Irak’a hava operasyonu
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü girişine gerçekleştirilen saldırı girişimini PKK üstlendi. TSK, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere hava operasyonu düzenledi.
Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara’daki saldırıda yanıtı aranan sorular
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik saldırının ardından iki sorunun yanıtı aranıyor: İki saldırgan silahlarla Kayseri'ye nasıl geldi? Çalıntı araç Ankara'ya...
NATO ve AB’den Türkiye ile dayanışma mesajı
Ankara'da düzenlenen saldırı sonrasında NATO ve AB'den saldırıyı kınama, Türkiye ile dayanışma mesajları geldi.
Erdoğan: Avrupa Birliği’nden herhangi bir beklentimiz yoktur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki konuşmasında muhalefete yeni anayasa için iş birliği çağrısı yaparken, AİHM ile AB'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu.
TİP Can Atalay için Özgürlük Yürüyüşü başlattı
TİP, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın da aralarında bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesi nedeniyle Hatay'dan Ankara'ya Özgürlük Yürüyüşü başlattı. TİP'li vekiller...
ABD’de kapanma son dakikada atlatıldı
ABD'de bugün başlayan yeni mali yıla dair federal bütçe üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle oluşan kapanma tehlikesi son dakikada aşıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ