$ DOLAR → Alış: 27,39 / Satış: 27,49
€ EURO → Alış: 28,91 / Satış: 29,02

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin Tek Pay Sahibi Oldu

Cam ve kimyasallar sektörlerinin küresel oyuncusu Şişecam, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş’deki yüzde 10’luk hissesine ilişkin satın alım opsiyonunu kullandı.

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin Tek Pay Sahibi Oldu
  • 25.04.2023
  • 41 kez okundu

Cam ve kimyasallar sektörlerinin küresel oyuncusu Şişecam, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasının (EBRD) Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş’deki yüzde 10’luk hissesine ilişkin satın alım opsiyonunu kullandı. Şişecam ve EBRD, 2016 yılında Türkiye’de cam geri dönüşümünün önünü açacak önemli bir adım atmış, hayata geçirdikleri ortaklık ile “Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.” adıyla yeni bir şirket kurmuştu. Bugün tamamlanan satın alımla birlikte Şişecam, büyüme potansiyeline inandığı ve sürdürülebilirlik hedeflerine doğrudan hizmet eden Şişecam Çevre Sistemler A.Ş.’nin tek pay sahibi oldu.

Şişecam ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 2016 yılında kurulan, 7 yıllık süreçte Türkiye’de cam atığı toplama ve geri dönüşüm sektörünün sanayileşmesine destek olan Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin tek pay sahibi Şişecam oldu. Ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren ve bu yolda yatırımlarına devam eden Şişecam, 24.04.2023 tarihinde EBRD’nin Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’deki yüzde 10’luk hissesi için satın alım opsiyonunu kullanmasıyla şirketin tek pay sahibi konumuna geldi. 

Şişecam ve EBRD ortaklığı ile hayata geçirilen Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş., kurulduğu tarihten itibaren daha yüksek kalitede cam kırığı elde edilmesine olanak sağlayacak moderniteye sahip tesislerin kurulması vizyonu ile ekosistem finansmanını odağına alarak sektör oyuncularını sanayileşme yolunda destekledi. Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş. bugüne kadar Türkiye’de cam gerim kazanım firmalarının altyapı ve tesis yatırımı yapmasına ve son teknolojiye sahip tesisler kurmasına aracılık etti. Şişecam bu alanda kendisine ait lisanslı tesis kurarak kaliteli cam kırığı üretimi konusunda da etkin ve öncü rol oynadı. 

Şişecam, dış cam kırığı kullanım oranını yüzde 35’e yükseltecek

Cam sektörünün güçlü ve köklü oyuncusu olarak camın geri dönüşümü konusunda faaliyetlerini sürdüren, uzun yıllardır döngüsel ekonomiye yönelik çalışmalar yürüterek önemli projeleri hayata geçiren Şişecam’ın, CareforNext Sürdürülebilirlik Stratejisi doğrultusunda taahhüt ettiği somut hedefleri bulunuyor. 4 kıtada, 14 ülkeye yayılan üretim tesisleriyle faaliyet gösteren Şişecam, 2030 yılına kadar cam ambalaj üretimi süreçlerinde kullandığı dış cam kırığı oranını yüzde 35 seviyesine kadar yükseltmeyi hedefliyor. Enerji yoğun bir sanayi olan cam üretiminde, doğal hammadde ihtiyacını azaltan cam kırığı kullanımıyla enerji tüketiminde de düşüş sağlanabiliyor. Atık camların geri kazanılması ile elde edilen cam kırığının kullanımı sayesinde bir şişenin tüm yaşam döngüsü boyunca yol açtığı karbon salınımının, kullanılan cam kırığı oranına bağlı olarak yüzde 50’nin üzerinde azaltılması mümkün hale geliyor. 

Şişecam, 2011 yılından bu yana sürdürdüğü “Cam Yeniden Cam” Projesi ile Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden birini hayata geçiriyor. Proje ile toplumsal bir davranış değişikliği yaratarak geri dönüşüm toplumuna geçişe destek olmayı amaçlayan Şişecam, Cam Yeniden Cam aracılığıyla bugüne kadar 2 milyon ton cam kırığının geri dönüşüme kazandırılmasında etkin rol oynadı. Şişecam, camın geri dönüşüm yeteneğinden doğan yararı sürdürülebilirlik odaklı proje ve yatırımları aracılığıyla faaliyet gösterdiği diğer ülkelere de taşımayı hedefliyor. Geniş küresel varlığından aldığı güçle bu alandaki olumlu etkisini artırmayı planlayan Şişecam, sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu yatırımlarıyla daha iyi bir dünya için çalışan etkin bir paydaş olmayı sürdürüyor.

5 bin yıllık geçmişiyle sürdürülebilir bir gelecek için çok değerli bir materyal olan cam, kalitesinden hiçbir kayba uğramadan yüzde 100 ve sonsuz kez geri dönüştürülebilme özelliği ile gezegenin ihtiyaçlarına yönelik en doğru çözümleri sunuyor. Bu çerçevede camın geri dönüşümü de büyük bir potansiyel vadediyor. Türkiye’de depozito iade sisteminin devreye girmesiyle bu potansiyelin ivme kazanması beklenirken, sektörde bu alandaki yeni yatırımların da hızlanacağı öngörülüyor. 

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin tek sahibi olarak ekosistemini desteklemeye ve tesislerine yönelik yeni yatırımlarla geri dönüşüm sektörünün gelişerek büyümesinde öncülük etmeye devam edecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Etiketler: / / / /

Türkiye Kuzey Irak’tan petrol ithalatını yeniden başlatıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan limanına yapılan, Türkiye'nin Mart ayında durdurduğu petrol ithalatının bu hafta içinde başlatılacağı açıklandı.
Merkel’den Erdoğan anısı: Onların Başbakanı benim
Almanya'nın eski başbakanı Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler konusunun Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme geldiğini ve kendisine "Onların Başbakanı benim" dediğini söyledi.
Ankara’da bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara saldırısının ardından Kuzey Irak’a hava operasyonu
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü girişine gerçekleştirilen saldırı girişimini PKK üstlendi. TSK, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere hava operasyonu düzenledi.
Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara’daki saldırıda yanıtı aranan sorular
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik saldırının ardından iki sorunun yanıtı aranıyor: İki saldırgan silahlarla Kayseri'ye nasıl geldi? Çalıntı araç Ankara'ya...
NATO ve AB’den Türkiye ile dayanışma mesajı
Ankara'da düzenlenen saldırı sonrasında NATO ve AB'den saldırıyı kınama, Türkiye ile dayanışma mesajları geldi.
Erdoğan: Avrupa Birliği’nden herhangi bir beklentimiz yoktur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki konuşmasında muhalefete yeni anayasa için iş birliği çağrısı yaparken, AİHM ile AB'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu.
TİP Can Atalay için Özgürlük Yürüyüşü başlattı
TİP, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın da aralarında bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesi nedeniyle Hatay'dan Ankara'ya Özgürlük Yürüyüşü başlattı. TİP'li vekiller...
ABD’de kapanma son dakikada atlatıldı
ABD'de bugün başlayan yeni mali yıla dair federal bütçe üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle oluşan kapanma tehlikesi son dakikada aşıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ